PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Szkodniki glebowe mogą zagrażać już w lutym

Szkodniki glebowe mogą zagrażać już w lutym W tym roku w niektórych rejonach licznie pojawiły się szkodniki glebowe. fot. farmer.pl

Autor: Katarzyna Szulc

Dodano: 10-12-2015 08:35

Tagi:

Szkodniki glebowe mogą zagrażać już w lutym. Wszystko zależy od warunków pogodowych w czasie zimy i temperatury gleby.W tym roku w niektórych rejonach licznie pojawiły się szkodniki glebowe. Drutowce i pędraki żerują w glebie i podgryzają rośliny. W uprawach ziemniaka uszkadzają pędy i bulwy roślin, a do zniszczenia plantacji może dochodzić już w okresie wschodów roślin.

- W tej chwili drutowce, pędraki, a także stonka ziemniaczana są w stanie uśpienia i nie powodują szkód. Jednak przy temperaturze gleby 4-5°C niektóre szkodniki glebowe, np. drutowce mogą wykazywać aktywność. Będą stanowić zagrożenie dla plantacji ziemniaka, zwłaszcza z bardzo wczesnych terminów sadzenia, np. pod agrowłókniną – powiedział w rozmowie z redakcją dr Tomasz Erlichowski z Zakładu Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie, IHAR Radzików.

Jednym z zabiegów mechanicznych zwalczających szkodniki glebowe jest orka zimowa, która wydobywa na powierzchnię gleby larwy, poczwarki i chrząszcze. Jednak przy jej stosowaniu zachodzi możliwość nadmiernego przesuszenia gleby.

W ziemniaku próg ekonomicznej szkodliwości dla pędraków to 4 do 5 larw na 1 m2. Dla drutowców występowanie 11 do 20 larw na 1 m2 to średnie nasilenie, a powyżej 20 sztuk na 1 m2 to silne nasilenie szkodnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • laik 2015-12-11 09:14:48
  zasadziłem las po ugorach i pędraki niszczą mi sadzonki. W jaki sposób najtaniej i najskuteczniej pozbyć się tych owadów?
 • do kissmy 2015-12-10 21:16:07
  wykop określony fragment gleby i przesyp do pojemnika z wodą, powinny pływać na powierzchni. A jak nie to ręcznie szukaj w wykopanej glebie
 • kissmy... 2015-12-10 20:24:45
  jak je policzyć?
 • ja 2015-12-10 17:41:41
  Orka przedzimowa nie tak bardzo przesuszy glebę jak orka wiosenna, kiedy to już opadów nie ma, a siew tuż tuż i w efekcie można siać w suchą glebę i długo czekać na wschody.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.71.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!