W tym roku w niektórych rejonach licznie pojawiły się szkodniki glebowe. Drutowce i pędraki żerują w glebie i podgryzają rośliny. W uprawach ziemniaka uszkadzają pędy i bulwy roślin, a do zniszczenia plantacji może dochodzić już w okresie wschodów roślin.

- W tej chwili drutowce, pędraki, a także stonka ziemniaczana są w stanie uśpienia i nie powodują szkód. Jednak przy temperaturze gleby 4-5°C niektóre szkodniki glebowe, np. drutowce mogą wykazywać aktywność. Będą stanowić zagrożenie dla plantacji ziemniaka, zwłaszcza z bardzo wczesnych terminów sadzenia, np. pod agrowłókniną – powiedział w rozmowie z redakcją dr Tomasz Erlichowski z Zakładu Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie, IHAR Radzików.

Jednym z zabiegów mechanicznych zwalczających szkodniki glebowe jest orka zimowa, która wydobywa na powierzchnię gleby larwy, poczwarki i chrząszcze. Jednak przy jej stosowaniu zachodzi możliwość nadmiernego przesuszenia gleby.

W ziemniaku próg ekonomicznej szkodliwości dla pędraków to 4 do 5 larw na 1 m2. Dla drutowców występowanie 11 do 20 larw na 1 m2 to średnie nasilenie, a powyżej 20 sztuk na 1 m2 to silne nasilenie szkodnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!