Długa jesień, brak zimy, uprawa uproszczona przyczyniają się do większego nagromadzenia szkodników glebowych. Pędraki, rolnice, drutowce dokuczliwe są w uprawach okopowych, gdzie z upodobaniem wyjadają plon główny, jaki stanowią korzenie. Podgryzają też siewki młodych roślin, korzenie oraz pędy upraw wieloletnich.

Najlepiej jest dla ochrony przed szkodnikami glebowymi stosować preparaty gazowe przed siewem lub sadzeniem roślin, które miesza się z glebą. Do ochrony ziemniaka przed pędrakami i drutowcami zarejestrowany jest preparat Prestige Forte 370 FS. Zaprawę stosuje się w dawce 60 ml środka z dodatkiem 2l wody na 100 kg ziemniaków.

W buraku przeciwko pędrakom i drutowcom wykorzystać można zaprawę Cruiser SB 600 FS w ilości 75 ml /jednostkę siewną nasion otoczkowanych, Force 20 CS w dawce 60 ml/jednostkę siewną nasion otoczkowanych, Mundus 380 FS w dawce 100 ml/jednostkę siewną, Nuprid 600 FS w ilości 150 ml/jednostkę siewną. Do walki z rolnicami stosuje się oprysk preparatem Sherpa 100 EC w ilości 0,3 l/ha.

W przypadku buraków w większości siewy zostały wykonane. Jeśli z jakiś przyczyn nie przeprowadzono zabiegu ochronnego przeciwko szkodnikom glebowym można zastosować tuż przed deszczem lub nawet lepiej gdy zaczyna padać preparat, który oprócz działania żołądkowego i kontaktowego wykazuje także działanie gazowe. Warunkiem jednak użycia preparatu jest wystąpienie opadów bezpośrednio po aplikacji środka. Zostanie on bowiem zmyty z rośliny i dostanie się do gleby, gdzie będzie jego działanie gazowe. Zastosowanie takiego preparatu w momencie gdy jest sucho spowoduje, że gaz rozproszy się do atmosfery.

Podobał się artykuł? Podziel się!