W wyniku reformy unijnego rynku cukru, narodowa kwota produkcji znacznie sięzmniejszyła. Mimo to, organizacje plantatorów twierdzą, że działające w kraju koncerny będą miały problem z wyprodukowaniem takiej ilości cukru. Powód?

Coraz więcej rolników rezygnuje z uprawy buraków. To efekt spadających cen gwarantowanych oraz unijnych rekompensat w zamian za rezygnację z produkcji I to dlatego niektóre koncerny cukrowe już teraz walczą o surowiec. Choćby oferując dostawcom ceny wyższe od unijnych minimów.

Jarosław Poniatowicz, prezes KSC: w Krajowej Spółce Cukrowej są już ustalone od dawna ceny na ten rok i sezon, który będzie w 2009. I w tej chwili prowadzimy kontraktacje i ta kontraktacja średnio jest na poziomie ponad 70%.

Organizacje plantatorów przyznają, że w Polskim Cukrze kontraktacja jest już prawie zakończona. Ale „prawie” robi wielką różnicę.

Kazimierz Kobza, KZPBC: te 25% może być problemem.

Władze największego polskiego koncernu cukrowego twierdzą jednak, że jeżeli chodzi o dostawy to sytuacja jest stabilna. Tymczasem organizacje plantatorów przypominają rolnikom, że nie muszą się spieszyć z podpisywaniem kontraktów na przyszły rok. Czas na to mają do końca kwietnia.

Źródło: Agrobiznes/Witold Katner

Podobał się artykuł? Podziel się!