Na rynku jest tylko kilka preparatów przeznaczonych do desykacji naci ziemniaka. Najliczniejszą grupę reprezentują środki bazujące na dikwacie.

Innymi substancjami odpowiednimi do przeprowadzenia tego zabiegu są glufosynat amonowy i karfentrazol etylowy. Preparaty zawierające glifosat, wykorzystywane do desykacji rzepaku czy zbóż, nie mogą być stosowane na plantacjach ziemniaka, ponieważ mają negatywny wpływ na bulwy.

Spośród środków wybranych do zestawienia Spotlight Plus 060 EO (karfentrazol etylowy) wyróżnia najwyższa cena w przeliczeniu na litr - 126 zł. Preparat ten jest jednak drogi tylko pozornie, ponieważ stosuje się go w niskiej dawce (1 l/ha) i zabieg wystarczy wykonać tylko raz.

W efekcie cena jednego litra jest równa kosztowi stosowania na hektar i stanowi najniższy koszt w zestawieniu.

Przy wykorzystaniu preparatów zawierających dikwat oprysk należy wykonać dwukrotnie. Pierwszy zabieg w dawce 2 do 3 l/ha, drugi po upływie 4-6 dni, w dawce 2 l/ha. Mimo stosunkowo niskiej ceny za litr, łączny koszt stosowania jest więc znacznie wyższy. W przypadku Reglone 200 SL sięga 320-400 zł/ha, w zależności od wielkości dawki zastosowanej w pierwszym zabiegu. Ring 200 SL jest nieco tańszy - od 292 do 365 zł/ha. Koszt stosowania tych preparatów jest więc ponad dwu-, a nawet 3-krotnie wyższy w porównaniu z Spotlight Plus 060 EO.

Oprysk z użyciem Basty 150 SL, której substancją aktywną jest glufosynat amonowy, można wykonać dwukrotnie lub jednokrotnie, w połączeniu z mechanicznym niszczeniem naci. Decydując się wyłącznie na chemiczną desykację, pierwszy zabieg należy wykonać stosując dawkę 2 l/ha, drugi - po upływie 6 dni, dawką 2,5 l/ha. Łączny koszt obu zabiegów to ok. 381 zł/ha, a więc 3-krotnie więcej w porównaniu z najtańszym preparatem.

W przypadku zastosowania metody łączonej, oprysk Bastą 150 SL należy wykonać w ciągu 24 godzin po zabiegu mechanicznym, stosując dawkę 3 l/ha.

Wówczas koszt preparatu ulegnie ograniczeniu o jedną trzecią, do 255 zł/ha.

Pod względem ekonomicznym najkorzystniej wypada Spotlight Plus 060 EO.

Zaletami preparatu są niska dawka stosowania i brak konieczności powtarzania zabiegu, co znacznie obniża ostateczny koszt. Pozostałe preparaty z zestawienia wymagają wykonania dwóch przejazdów.

W tej grupie najtańszym rozwiązaniem jest połączenie mechanicznego i chemicznego niszczenia naci, przy wykorzystaniu środka Basta 150 SL.

Podobał się artykuł? Podziel się!