Mimo prognozowanych większych obniżek wielkość areału produkcji ziemniaka, z powodu strat pozimowych, niektórzy rolnicy nie mając nasion zbóż jarych do siewu, zdecydowali się niezagospodarowaną powierzchnię obsadzić ziemniakami.

- W Polsce ceny ziemniaków od początku bieżącego sezonu są bardzo niskie. W lipcu 2012 r. średnie ceny targowiskowe notowane przez GUS wyniosły 76,8 zł/dt i były o 32 proc. niższe niż przed rokiem, a ceny skupu ukształtowały się na poziomie 50,4 zł/dt i były o 11,4 proc. niższe w porównaniu z lipcem 2011 r. Spadek cen na targowiskach i w skupie w sierpniu był nieco mniejszy. W większym stopniu obniżyły się ceny ziemniaków na rynkach hurtowych. Ich średni poziom w lipcu wyniósł ok. 38 zł/dt, a sierpniu ok. 36 zł/dt, wobec odpowiednio: 62 i 44 zł/dt w analogicznym okresie ubiegłego roku. W dalszej części sezonu ceny ziemniaków powinny wzrosnąć, m.in. pod presją spodziewanych wyższych cen ziemniaków na rynkach Zachodniej Europy - podaje Dzwonkowski.

Z rynku dobiegają jeszcze gorsze informacje, że kilogram ziemniaków kosztuje jedynie 10 groszy.

Specjalista przewiduje, że ceny ziemniaków z głównego zbioru na rynkach hurtowych począwszy już od października będą wyższe aniżeli w sezonie poprzednim, chociaż może to być poziom nie zapewniający opłacalności ich produkcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!