Pod koniec lipca pisaliśmy już o tym, że w uprawach buraków występuje przędziorek. Teraz szkodnika tego jest jeszcze więcej i pojawił się też w ziemniakach. Jak wynika z danych Instytutu Ochrony Roślin PIB występuje on m.in. w Słupii Wielkiej i Winnej Górze.

Przędziorek chmielowiec to szkodnik z gatunku z rodziny przędziorkowatych. Jak niszczy rośliny? Wysysa soki, żerując na spodniej części liścia. Do niedawna występował przeważnie w roślinach sadowniczych i ozdobnych, na truskawkach i na fasoli. Jak go rozpoznać? Na spodniej stronie liścia należy szukać czerwonych lub zielono-pomarańczowych pajączków.

Po raz pierwszy w uprawie buraków zaobserwowano go w 2011 r. Tematem zajął się dr hab. Jacek Piszczek, prof. nadzw. z Instytutu Ochrony Roślin PIB, który w ubiegłym roku w rozmowie z nami mówił iż z problemem przędziorka w burakach cukrowych spotkał się w okolicach Cukrowni Kruszwica. - Zostałem wezwany na początku września na plantację, która była zrudziała, zasychała i nie bardzo było wiadomo co z nią jest. Myślano, że to jest chwościk, ale po zajrzeniu pod liść wyjaśniło się, że jest to przędziorek. Byłem bardzo zdziwiony - mówił prof. Piszczek.

Teraz szkodnik zaczął żerować na innych roślinach, w tym ziemniakach.

Trzeba wiedzieć, że przędziorki atakują zawsze skraj pola, a im dalej w głąb tym szkody są mniejsze. Preferują wysoką temperaturę i brak opadów.

Niestety na razie nie ma zarejestrowanego żadnego środka na przędziorka w buraku i ziemniaku.

Podobał się artykuł? Podziel się!