Buraki cukrowe obecnie są w fazie wzrostu korzeni. Niestety zagrażają im szkodniki. - W południowo - wschodniej Polsce odnotowano nasilone występowanie gąsienic błyszczek. Szkodniki wyjadają tkankę liści i powodują powstawanie nieregularnych otworów o różnej średnicy. O ich obecności świadczą m.in. posklejane liście (gąsienice chronią się w ten sposób przed upałem) oraz odchody (małe, czarne granulki) na roślinach. Gąsienice przebywają zazwyczaj na spodniej stronie ulistnienia lub są ukryte w pozwijanych liściach - informuje Agnieszka Ulatowska z Instytutu Ochrony Rośli PIB.

Do ochrony przed tym szkodnikiem zarejestrowany jest tylko jeden środek - Sumi Alpha 050 EC. Zalecana dawka preparatu to 0,4 l/ha. Szczególną uwagę należy zwrócić na temperaturę powietrza podczas zabiegu opryskiwania - nie może ona przekraczać 20°C.

Jak wynika z sygnalizacji agrofagów IOR z miejscowości Winna Góra należy teraz wykonać zabieg przeciw rolnicom. Obecnie stadium rozwojowe szkodnika to schodzenie gąsienic do ziemi L3. W tym miejscu w pułapkach feromonowych odłowiono 3 szt. rolnic zbożówek i 3 szt. czopówek. W ogóle na plantacjach mogą wystąpić trzy rodzaje rolnic: wspomniane zbożówki, czopówki i gwoździówki. Szkody powodują zwykle gąsienice stadium L1 (które żerują na liściach sercowych) i gąsienice L2 - podgryzają korzenie i ogonki liściowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!