Buraki cukrowe kiełkują w temperaturze 6-8°C. Gatunek ten preferuje wczesny siew, który przeważnie wykonywany jest w III dekadzie marca i często kończy się w połowie kwietnia. Na razie o siewach nikt nie myśli, bo obecne warunki pogodowe nie pozwalają wejść w pole. Dlatego należy przyjąć, że czasu na przygotowanie pola do siewu będzie bardzo mało.

- Konieczność wykonania wszystkich prac polowych na wiosnę w krótkim czasie będzie wymagała dużej koncentracji sił i środków. Pośpiech i nawał prac w tym okresie może być powodem pojawienia się błędów agrotechnicznych, których najczęściej w danym sezonie wegetacyjnym nie można poprawić. Żeby błędów uniknąć warto przypomnieć kilka kluczowych zasad w uprawie przedsiewnej buraka cukrowego - radzą doradcy z Krajowej Spółki Cukrowej.

Pierwszą z tych złotych zasad, którą przypominają - jest fakt, aby uprawę rozpocząć jak najwcześniej - o ile oczywiście jest to możliwe. Jednak gleba nie może być zbyt wilgotna, bo to spowoduje zniszczenie struktury gleby. Z kolei jak będzie ona za sucha to uprawa może rozpylić wierzchnią warstwę gleby. W wypadku zwięzłych gleb będzie ona bardzo utrudniona, a tym samym kosztowna.

- Uprawa przedsiewna powinna ograniczać się do jednego, dwóch przejazdów agregatem uprawowym. Głębokość uprawy powinna być dostosowana do głębokości siewu czyli ok. 3 cm, a ciągniki powinny być wyposażone w opony niskociśnieniowe lub w koła bliźniacze na przedniej i tylnej osi - zapobiega to nadmiernemu ugniataniu głębszych warstw gleby. Z kolei prędkość jazdy zestawu uprawowego nie powinna przekraczać 5-7 km/h - radzi KSC.

Zdaniem fachowców uprawa gleby wskazana jest bezpośrednio przed siewem, a nawozy azotowe należy wysiać przed uprawkami.

Podobał się artykuł? Podziel się!