Już teraz warto dobrze zaplanować siew buraków cukrowych, w ten sposób uniknie się problemów później. Ale czy w sytuacji opóźnionych siewów i spiętrzenia innych prac polowych jest to możliwe?

Warto jednak pomyśleć o wyznaczeniu chociaż ścieżek technologicznych na plantacjach buraka. Pozwolą one usprawnić pracę i uniknąć w sezonie kłopotów. Jakich?

- W ten sposób ograniczymy uszkodzenia roślin wskutek rozjeżdżania ich kołami ciągnika, a także unikniemy omijaków i nakładania oprysków. Zwiększymy też wydajność maszyn i poprawimy terminowość zabiegów - radzi Südzucker.

Ścieżki technologiczne należy uzależnić od szerokości roboczej opryskiwacza, którym będzie prowadzona ochrona.

- Najczęściej belki robocze opryskiwaczy mają szerokość 18-24 m a rozsiewaczy do nawozów ich wielokrotność (36-48m). Wówczas opryski stosujemy z każdej ścieżki a nawożenie jeżeli będzie konieczne z co drugiej. Praktyczne wytyczenie ścieżek wymaga wyłączenia dwóch sekcji siewnika w miejscu odpowiadającym rozstawie kół ciągnika - najczęściej rozstawa kół wynosi 180 cm. Zaleca się, jeżeli regulacja siewnika na to pozwala, zagęszczenie siewu w dwóch rzędach przylegających do ścieżki, siew co 12 cm, który ma na celu złagodzenie efektu brzegowego - radzą doradcy z Südzucker.

Podobał się artykuł? Podziel się!