Na różnych roślinach uprawnych bytować może kilkanaście gatunków. Jak donosi na swojej stronie Koncern Südzucker Polska, po łagodnej zimie ślimaki wznowią swoją aktywność i tym samym staną się groźne dla nowych zasiewów buraków cukrowych. Znaczącą ich liczebność można notować głównie na glebach ciężkich, gliniastych, organicznych. Najczęściej są to ślimaki nagie, a jeden z najpowszechniej występujący to pomrów plamisty.

Uszkadza on młode buraki zarówno pod ziemią - nadgryzając korzonki, jak i na powierzchni - atakując liścienie i starsze liście. Jego aktywność (głównie nocą) zdradzić mogą srebrzyste błyszczące ślady śluzu na glebie i liściach oraz szaro-zielone maziste odchody.

Zabiegi zwalczania ślimaków moluskocydami wykonuje się po stwierdzeniu progowej liczby ślimaków lub progowych uszkodzeń roślin. 4 lub więcej ślimaków średnio na pułapkę, zniszczenie 5 proc. siewek lub zniszczenie 10 proc. roślin jest wskazaniem to wykonania zabiegu ochrony roślin. Do ich zwalczania można użyć: Axcela GB, Ślimax Agro 3 GB, Ślimax Agro Plus GB, Substral Ślimakol, Xiren GB, które zawierają substancję czynną metaldehyd. Środki można stosować po zaobserwowaniu pierwszych szkód wyrządzonych przez ślimaki po wschodach do fazy 9 liści (BBCH 10-19).

Podobał się artykuł? Podziel się!