Kampanie buraczane w oddziałach KSC niezależnie od terminu rozpoczęcia, kończą się z reguły na przełomie grudnia i stycznia.

– Takie terminy zakończenia przerobów obligują plantatorów do przechowalnictwa buraka. Należy podkreślić, że przechowywane nawet klika tygodni mogą posiadać bardzo dobre parametry jakościowe, ale ich uzyskanie zależy od kilku czynników – podkreślają doradcy.

Przypominają oni, że kopane buraki muszą być dojrzałe technologicznie – okres wegetacji min. 180 dni. Termin zbioru w zależności od przebiegu warunków pogodowych oraz możliwości technicznych powinien być przeprowadzony jak najpóźniej, co skraca okres przechowywania i daje możliwość uzyskania wysokiego plonu korzeni oraz wysokiego plonu cukru technologicznego z hektara.

– Podczas zbioru należy zwrócić szczególną uwagę na jakość pracy maszyn i stan kopanych buraków, które trafiają do pryzmy. Korzenie muszą być zdrowe, prawidłowo ogłowione i doczyszczone. Każde zanieczyszczenie w postaci ziemi oraz części organicznych: liście źle ogłowionych buraków lub chwasty, które rosły na plantacji, mogą być przyczyną powstawania ognisk zapalnych. Z powodu wzrostu temperatury następuje przyśpieszenie procesów życiowych, takich jak: oddychanie, transpiracja oraz szkodliwe procesy rozkładu sacharozy, buraki porastają, następują straty zgromadzonego cukru – podaje KSC.

Co z formowaniem pryzm? Powinny być one naturalnym efektem wysypywania buraka ze zbiornika kombajnu bez podgarniania przy użyciu dodatkowego sprzętu, który może powodować uszkodzenia mechaniczne buraków i zanieczyszczać pryzmę ziemią. Ważny zdaniem KSC jest też wybór miejsca na ułożenie pryzmy. Miejsce składowania buraków cukrowych na polu powinno zapewnić możliwość doczyszczania i załadunku oraz swobodny wjazd i wyjazd samochodów ciężarowych niezależnie od warunków pogodowych.

– Należy pamiętać, aby przed nadejściem pierwszych przymrozków okryć pryzmy specjalną włókniną, która chroni przed mrozami, opadami deszczu i śniegu. Okryte buraki w pryzmach są znacznie mniej podatne na wahania temperatur zewnętrznych a zmiany temperatur wewnątrz pryzmy następują zdecydowanie wolniej. Za okrycie buraków zgodnie z zaleceniami służb surowcowych Plantatorom przysługuje premia. Prawidłowo użytkowana i przechowywana agrowłóknina powinna służyć kilka sezonów – radzą doradcy spółki.

Podobał się artykuł? Podziel się!