Od początku kwietnia warunki sprzyjały zarówno siewom buraka jak i jego wschodom. Na większości powierzchni kraju nie było ani za mokro ani za sucho. Nasiona miały dostateczną wilgotność dla podjęcia procesu kiełkowania.

Wraz z siewkami buraków pojawiają się pierwsze chwasty. Najlepsza efektywność ich zwalczania jest wtedy gdy znajdują się w fazie liścieni. Przy optymalnych warunkach pogodowych chwasty pojawiają bardzo szybko. Pamiętajmy więc o skutecznej ochronie herbicydowej, którą należy stosować bez względu na fazę rozwojową buraków.

Bezpośrednio po wschodach buraków należy przeprowadzić także ich ocenę. Należy wziąć pod uwagę wyrównanie rozwoju siewek, ich zdrowotność oraz wigor początkowy.

Wyrównane wchody decydują o uzyskaniu optymalnej obsady, a dobrze zagęszczona plantacja gwarantuję również małe straty podczas zbiorów.


Korzystne warunki atmosferyczne trwają już od połowy marca i one zachęciły wielu plantatorów buraków do wczesnego siewu swoich upraw. Wcześnie siany burak  (trzecia dekada marca) wzeszedł po przeszło 2 tygodniach. Siewki buraka siane z początkiem kwietnia wzeszły po 10 dniach.

Podobał się artykuł? Podziel się!