Specjaliści podkreślają, że należy codziennie sprawdzać stan plantacji, co pozwoli na ustalenie terminu wykonania kolejnego zabiegu herbicydowego, zwalczającego chwasty. - Herbicydy wybieramy i stosujemy w zależności od występujących gatunków chwastów na danym polu. Przy wyborze substancji aktywnej w herbicydzie należy uwzględniać przewidywane warunki pogodowe. Przy spodziewanych opadach (wilgotna gleba) wskazane jest zastosowanie w mieszankach pestycydów, substancji aktywnych działających doglebowo. Przy braku opadów bardziej bazujemy na substancjach o działaniu nalistnym - podkreślają eksperci KSC.


Nie tylko chwasty zagrażają burakom, problemem są też szkodniki. W uprawach pojawiły się już pchełka burakowa i drobnica burakowa. Dlatego tam, gdzie jest to konieczne, należy zastosować odpowiedni insektycyd zwalczający danego szkodnika.


Należy pamiętać, że zbliża się okres zastosowania drugiej, uzupełniającej dawki azotu, którą aplikuje się w fazie rozwojowej 2-4 liści właściwych buraka cukrowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!