Zdaniem doradców Krajowej Spółki Cukrowej powodów takiej sytuacji jest wiele i niestety, albo stety w większości zależne są one od rolników.


Jako główne KSC wymienia późne siewy buraków, nierównomierne wschody, uproszczenia w agrotechnice, ale też źle dobrane herbicydy i jak zwykle przebieg pogody w okresie wegetacji.

Takie wtórne zachwaszczenie powoduje zwiększenie „banku" nasion chwastów w glebie, obniżenie plonu korzeni i pogorszenie jakości korzeni. Utrudnienia wykopki poprzez zwiększenie strat, a także pogorszenie wykonania uprawek agrotechnicznych pod roślinę następczą - podają doradcy firmy.

Co rolnik może zrobić, aby im przeciwdziałać? Po pierwsze ważna jest prawidłowa agrotechnika, a w niej zawiera się precyzyjny dobór herbicydów do występujących chwastów na plantacji i aplikacja środków w zalecanych dawkach.

- W ostatnim i przedostatnim zabiegu stosować należy dodatkowo substancje czynne działające przez glebę z dodatkiem adiuwantu, a zabiegi wykonywać w fazie liścieni chwastów - radzi KSC.

Podobał się artykuł? Podziel się!