Zbliża się integrowana ochrona roślin, która będzie obowiązywać od 2014 r. Jak wynika z metodyki opracowanych dla buraków m.in. przez zespół Instytutu Ochrony Roślin PIB jest wiele czynników, które przyczyniają się do prawidłowego zbioru surowca. Wśród nich można wymienić wyrównaną powierzchnię pola, które jest pozbawione kamieni, pospiechów i burakochwastów. Istotne jest też równomierne wystawanie korzeni nad powierzchnię roli i rozmieszczenie w rzędach (konieczne dla prawidłowego ogłowienia), a także optymalna obsada roślin: 90-110 tysięcy na ha.


Czynnikiem niezależnym od rolnika jest z kolei pogoda, a konkretnie wilgotność gleby. Gdy jest ona za sucha wówczas może dojść do uszkodzeniom korzeni przez elementy wyorujące. Z kolei kiedy jest zbyt wilgotna - wtedy zwiększają się straty w następstwie zapycha¬nia się wyorywaczy, pozostawiania korzeni na polu oraz wzrostu udziału zanieczyszczeń, dodatkowo buraki narażone są podczas składowania na ich gnicie.

Jak można przeczytać w metodyce, aby zwiększyć plon korzeni buraka cukrowego opracowano nową technologię zbioru, która polega na „odliścianiu" korzeni zamiast „ogławiania", czyli pozostawieniu na korzeniu główki. Na czym ona polega? W taki sposób można zebrać całą masę korzenia, co wpływa na zwiększenie plonu, ale obniża nieznacznie jego jakość. Dodatkowy plus to fakt iż buraki pozbawione samych liści lepiej się przechowują w pryzmach na polu, bo są słabiej porażone przez choroby.

Podobał się artykuł? Podziel się!