Szkodniki te mogą występować przez cały okres wegetacji. Ich szkodliwość jest zróżnicowana i zależy od wielu roślin żywicielskiej. Natomiast w przypadku zakażeń wirusowych również od terminów nalotów inwazyjnych oraz ich liczebności.

Szkodliwość mszyc jest dwojaka. Bezpośrednio polega na wysysaniu soków roślinnych i wprowadzaniu do roślin niekorzystnych enzymów. Dodatkowo wydzielają spadź, czyli stanowią pożywkę do rozwoju saprofitycznych grzybów. Pośrednia działalność zaś polega na przenoszeniu groźnych chorób wirusowych. 

Ziemniak może być porażony przez ponad 50 wirusów. W warunkach Polski 4 najgroźniejsze to: wirus Y (PVY) ziemniaka - tzw. wirus smugowatości, wirus M ziemniaka, wirus S ziemniaka oraz liściozwoju ziemniaka. 

Największe zagrożenie w nasiennictwie i produkcji towarowej stanowi wirus PVY. Należy on do wirusów wywołujących na roślinach porażenie w stopniu ostrym. Wirus smugowatości objawia się mozaikowatymi plamami na liściach, zasychającymi smugami na nerwach liści, ogonków i łodyg. Następnym etapem są deformacje, kędzierzawienie i żółknięcie liści. Efektem schorzenia mogą być duże spadki plonu bulw na poziomie od 30 do nawet 90 proc.

Najliczniejszymi gatunkami mszyc na terenie Polski są: mszyca brzoskwiniowa, szakłakowo – ziemniaczana oraz kruszynwo-ziemniaczana. 

Przykładowe preparaty do ograniczenia tych szkodników:

·       Arkan 050 CS (lambda-cyhalotryna) w dawce 0,16 - 0,2 l/ha. Należy stosować po wystąpieniu szkodnika;

·       Judo 050 CS (lambda-cyhalotryna) w dawce  0,16 - 0,2 l/h;

Należy stosować po wystąpieniu szkodnika:

·       Kusti 050 CS (lambda-cyhalotryna) w dawce 0,16 - 0,2 l/h. Należy zastosować po wystąpieniu szkodnika;

·       Teppeki 50 WG (flonikamid) w dawce 0,16 kg/ha. Należy zastosować zgodzie z sygnalizacją szkodnika.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!