W Krajowym Rejestrze figuruje 14 odmian ziemniaka klasyfikowanych jako bardzo wczesne, a więc szczególnie predestynowanych do wykorzystania przy uprawie tej rośliny na wczesny zbiór. Pochodzą one z 4 zagranicznych i 2 polskich firm hodowlano-nasiennych. Udział polskich odmian (jest ich 6) stanowi ok. 43 proc. oferty, co w odniesieniu do innych gatunków roślin rolniczych należy uznać za dobry wynik. Podkreślenia wymaga obecność w zestawieniu odmiany Irys, która od 40 lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno plantatorów ziemniaka, jak i konsumentów. To wyjątkowy wynik nie tylko na skalę krajową. W zamieszczonych poniżej opisach brakuje odmian Berber i Krasa. Powód jest prozaiczny. Nie figurują w ofercie handlowej firm hodowlano-nasiennych. Zatem nie można nabyć ich sadzeniaków.

Irys - (wpisana do KR w 1975 r.) najstarsza ze wszystkich odmian ziemniaka figurujących w Krajowym Rejestrze i jedyna o białym miąższu w swojej grupie wczesności. Cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców wschodniej części kraju, zarówno ze względu na smak, jak i właśnie barwę. Wydaje owalno-podłużne bulwy średniej wielkości do dużych, z płytko zagłębionymi oczkami w typie kulinarnym B (wszechstronnie użytkowy). Rośliny są średnio odporne na porażenie wirusem Y i dość podatne na wirus liściozwoju. Z tego względu odmiana ta powinna być uprawiana w rejonach mniejszego zagrożenia wirusami, czyli północnej i wschodniej części kraju. Podobnie jak pozostałe odmiany w tej grupie wczesności Irys jest mało odporny na porażenie zarazą ziemniaka. Według badań COBORU przy zbiorze wczesnym, czyli 40 dni po wschodach, odmiana ta wydaje plon bulw na poziomie 18,5 t/ha, w tym plon handlowy (bulwy o średnicy powyżej 3 cm) blisko 17 t/ha. Jej wymagania glebowe, pokarmowe i wodne określane są jako średnie.

Fresco - (w KR od 1997 r.) odmiana o żółtej skórce i jasnożółtym miąższu, typ konsumpcyjny B. Może być uprawiana z przeznaczeniem na produkcję frytek, jak również do bezpośredniego spożycia. Bulwy owalne, dość duże, z płytko zagłębionymi oczkami. Rośliny odznaczają się dobrą odpornością na wirus Y, liściozwój i parch zwykły, a na zarazę ziemniaka forma liściowa - bardzo dobrą. Odmiana mątwikoodporna (Ro1, 4). Fresco jest odmianą o dużych wymaganiach glebowych. Z powodu krótkiego okresu spoczynku fizjologicznego bulwy źle znoszą długie przechowywanie.