Na krajowym rynku ceny ziemniaków są nawet o połowę niższe niż w roku ubiegłym. Na giełdach hurtowych wahają się w granicach 30-50 gr/kg. W Lublinie można dostać za nie średnio 0,5 zł/kg netto, w Poznaniu 0,4-0,5 zł/kg, a w Łodzi ok. 35 gr za kg. W tzw. „dużym hurcie" bezpośrednio producentom za ziemniaki pakowane w worki płacono od 0,15 do 0,30 zł/kg, a lokalnie nawet mniej. Jaka może rysować się przyszłość? Zdaniem analityków spodziewany jest dalszy spadek cen.

Przyczyn takiej sytuacji zdaniem specjalistów należy szukać w wysokiej produkcji ziemniaków na rynku europejskim, który niewątpliwie wpływa na nasz rodzimy rynek.

- Ceny ziemniaków na europejskich rynkach nadal spadają. Korzystne warunki w końcowym etapie wegetacji i zbiorów powodują, że z każdym tygodniem szacunki wysokości produkcji ziemniaków są wyższe, a ceny coraz niższe. Według wstępnych szacunków NEPG (Stowarzyszenie Producentów Ziemniaków Europy Północno - Zachodniej) tegoroczna produkcja ziemniaków jadalnych (bez sadzeniaków i ziemniaków skrobiowych) w krajach UE-5 (Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Holandia i Belgia) wyniesie ok. 27 mln t - informuje w Raporcie rolnym dr Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Szacuje się, że europejska produkcja będzie o ponad 12 proc. większa od ubiegłorocznej i w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat o 10,5 proc wyższa.

W Polsce z kolei w przedwynikowych szacunkach Główny Urząd Statystyczny podał, że zbiory wynieść mają w tym roku (bez przydomowych ogródków) około 6,6 mln t. Obliczono też, że powierzchnia uprawy zmniejszyła się aż o 21 proc. do 267 tys. ha.

Czy rzeczywiście? Zdaniem dr Dzwonkowskiego szacunki te budzą daleko idące wątpliwości, gdyż wręcz nierealny jest właśnie prawie 21 proc. spadek areału uprawy, tym bardziej że koniunktura na rynku ziemniaków w sezonie 2013/14 była bardzo dobra, a wysokie ceny zapewniły satysfakcjonującą opłacalność produkcji. Dlatego trzeba jeszcze poczekać na inne dane w tej sprawie.

- Biorąc pod uwagę aktualną sytuację cenową na rynku ziemniaków (przynajmniej o połowę niższe ceny niż przed rokiem) należy przypuszczać, że zbiory ziemniaków w 2014 r. są jednak wyższe od ubiegłorocznych - dodaje dr Wiesław Dzwonkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!