Latają osobniki dorosłe zmieników. Są to pluskwiaki o wydłużonym ciele, długości 4-8 mm mające zmienne ubarwienie. Ich larwy są podobne do dorosłych, jednak w młodych stadiach są bezskrzydłe, a w stadium nimfy mają zawiązki skrzydeł. Wśród przedstawicieli tej grupy najpoważniejszym szkodnikiem jest zmiennik ziemniaczak (Lygus pratensis L.).

Pochodzący z klimatu śródziemnomorskiego pluskwiak lubi wysokie temperatury i przy występujących upałach wzrośnie jego liczebność. Występujące obecnie osobniki dorosłe dadzą początek drugiemu pokoleniu, którego imagines pojawią się we wrześniu. Wówczas po krótkim żerowaniu poszukają miejsc na przezimowanie.

Szkodliwe są nie tylko larwy zmieników, ale też dorosłe które wysysają soki z różnych roślin. W miejscach żerowania, na skutek zamierania uszkodzonych komórek tworzą się brunatne plamy. Uszkodzone części roślin są zdeformowane, a zniszczone liście, części generatywne zasychają i odpadają.

– W uprawach ziemniaka populację zmieników bardzo dobrze ograniczają insektycydy stosowane przeciwko chrząszczom stonki ziemniaczanej. W tej chwili widoczne są dorosłe chrząszcze pokolenia letniego stonki, w dużej liczebności występuje także mszyca. Przy dużym nasileniu występowania stonki ziemniaczanej, mszyc przeciwko tym szkodnikom trzeba wykonać oprysk zwalczający. Przy doborze środka do oprysku należy zwrócić uwagę, że w przypadku stonki ziemniaczanej, w niektórych rejonach szkodnik ten wykazuje zwiększoną odporność na pyretroidy i preparaty fosforowe – powiedział w rozmowie z redakcją prof. dr hab. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!