Jak wynika z danych zebranych przez Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego ceny w poszczególnych koncernach cukrowniczych działających na terenie Polski były bardzo różne. Südzucker oferował 144,41 zł/t, Krajowa Spółka Cukrowa - 155 zł/t, P&L, Nordzucker (cena gwarantowana) - 174,04 zł/t, P&L Polska, Nordzucker (podział nadwyżki) - 189 zł/t, P&L Glinojeck (podział nadwyżki) - 191 zł/t.

Kwoty te odnoszą się do buraków o zawartości cukru 16 proc., w przypadku innej polaryzacji następuje odpowiednia korekta. Kurs euro użyty do wyliczeń odpowiada kursowi euro dla ceny minimalnej buraków - 4,3379 zł.

- Kilkudziesięciu plantatorów dostarczających buraki do koncernu Südzucker, którzy podpisali umowy kontraktacji na rok gospodarczy 2011/12 w oparciu o rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2011 r. (w sprawie warunków zakupu i dostawy buraków cukrowych przeznaczonych do produkcji cukru w ramach kwoty produkcyjnej cukru), otrzymało należne wyrównanie ceny buraków związane ze sprzedażą cukru ponad cenę referencyjną - podał KZPBC.

Jak wynika z obliczeń plantatorów, cena buraków cukrowych o polaryzacji 16 proc. wyniosła ok. 200 zł za tonę. - Pozostali plantatorzy dostarczający surowiec do koncernu Südzucker oraz plantatorzy Krajowej Spółki Cukrowej nie mieli możliwości uzyskania ceny bazującej na zapisach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Plantatorzy domagają się od koncernów wyrównania ceny, tak jak to miało miejsce u pozostałych producentów cukru w Polsce - informuje KZPBC.

Podobał się artykuł? Podziel się!