To głębsze warstwy gleby decydują o tym, czy roślina zbuduje głęboki system korzeniowy i przetrwa suszę. Okres pożniwny to najlepszy moment na przeprowadzenie analiz gleby na zasobność składników. Jako podstawowe badanie powinno być uznawane badanie odczynu gleby, zawartości potasu, fosforu, magnezu, wapnia.

Glebę najlepiej pobierać przy użyciu laski Egnera, ale z powodzeniem wystarczy szpadel czy świder. Jedną stanowi gleba z warstwy ornej i podornej oraz oddzielną z podglebia. Pojedyncze próby muszą być tej samej wielkości. Z obszaru 4 ha pobiera się 20 próbek jednostkowych, miesza je (warstwy) i odważa 0,5 kg próbę zbiorczą.

Jeśli na danym polu widoczne są problemy we wzroście i rozwoju roślin to chcąc zdiagnozować ich przyczynę, należy pobrać co najmniej 16 próbek jednostkowych z powierzchni o nienormalnym wyglądzie roślin. Dla porównania pobiera się też z tego samego pola próbki spod roślin o prawidłowym wyglądzie nie zapominając o dokładnym ich opisie.

Pobrana próba gleby powinna doschnąć w warunkach pokojowych, dlatego nawet jeśli w trakcie pobierania początkowo umieszcza się ją w woreczkach foliowych to jak najszybciej przesypuje się do niewielkich kartonowych pudełek (każdą próbę zbiorczą osobno). Ziemię rozdrabnia się, żeby nie było grud, usuwa kamienie i części roślin.

Cały proces od pobrania do dostarczenia do właściwej stacji chemiczno-rolniczej powinien odbywać się w jak najkrótszym czasie. Można też wysłać próbę gleby niewysuszonej, ale musi być ona dostarczona bezpośrednio po jej pobraniu, najlepiej prosto z pola. Do prób dołącza się szkic obszaru pól. Musi być czytelny z poprawnie przyporządkowanymi numerami prób.

Ceny analizy gleby 1 próby na potrzeby doradztwa nawozowego (brutto)
• badanie podstawowe: pH, P2O5, K2O, Mg –13,12 zł;
• oznaczenie pH i dawka CaO - 17,75 zł
• zawartość mikroelementów (Cu, Zn, Mn, Fe) – 34,99 zł;
• zawartość mikroelementów (Cu, Zn, Mn, Fe, B) – 52,48 zł;
• zawartość siarki siarczanowej – 46,86 zł;
• zawartość substancji organicznych dla gleb mineralnych i organicznych – 49,99 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!