- Obsada zbóż ozimych w przeważającej części Wielkopolski jest dobra, gorzej jest pod tym względem u zbóż jarych – mówi portalowi farmer.pl prof. Zenon Woźnica z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jare prezentują się słabiej ze względu na suszę tuż po ich siewie, ale też skorupę glebową w niektórych rejonach.

- Generalnie zbożom doskwiera brak opadów i susza glebowa zwłaszcza na glebach lekkich. Będzie to oczywiście skutkować niższymi plonami. Cała nadzieja w zapowiadanych na najbliższe dni opadach – dodaje prof. Woźnica.

Pszenica ozima na wschodzie kraju prezentuje się dobrze. Potwierdza to Wiesław Gryn z Zamojszczyzny. Uprawia on m.in. pszenicę ozimą. - System korzeniowy w tym roku jest bardzo rozbudowany, ponieważ pomogła temu wiosenna susza. Rośliny szukały wody, przez to rozbudowały korzenie – mówi.

Również Stanisław Kacperczak z Mazowsza podkreśla korzystny wygląd i stan zdrowotny łanu zbóż ozimych. Dodaje jednak, że w tym roku delikatne symptomy suszy można było zaobserwować, szczególnie na zbożach prowadzonych w intensywnej technologii. Późniejsze opady deszczu zmiany te zniwelowały.

Podobał się artykuł? Podziel się!