Na plantacjach rzepaczanych może pojawić się kilka rodzajów pchełek: pchełki ziemne oraz rzepakowe. Zazwyczaj ziemne pojawia się jako pierwsze. W zależności od gatunku możemy spotkać pchełkę czarną, czarnonogą czy smużkowaną. W każdym przypadku szkodliwe są osobniki dorosłe (chrząszcze) które wgryzają w liścieniach oraz młodych liściach małe okrągłe otwory.

Należy mieć na uwadze, że zagrożenie ze strony pchełek rośnie w lata suche i bezdeszczowe. Co więcej rośliny z siewów opóźnionych zazwyczaj mocniej są uszkadzane przez szkodniki. Związane jest to z tym, że największą presję pchełek obserwuje się we wrześniu oraz październiku. Im młodszy rzepak tym jest bardziej wrażliwy na atak tych szkodników. Progiem ekonomicznej szkodliwości w przypadku pchełek ziemnych jest 1 chrząszcz na 1 mb rzędu, a lustrację plantacji pod kątem szkodnika należy wykonywać tuż po wschodach rzepaku, szczególnie tego sianego w terminach opóźnionych. 

W nieco późniejszych fazach roślin do żerowania przystępuje równie groźna pchełka rzepakowa. Tu szkodliwe są głównie larwy, które wgryzają się do nerwów liści i kontynuują swój żer w kierunki ogonka liściowego oraz szyjki korzeniowej. To może spowodować zamieranie całych roślin. Larwy pchełek rzepakowych mogą żerować bardzo długo. Dlatego bardzo ważne jest by zwalczać pojawiające się w rzepaku chrząszcze, by nie dopuścić do złożenia jaj i wylęgu larw.

Progiem ekonomicznej szkodliwości pchełki rzepakowej są 3 chrząszcze na 1mb rzędu. Lustrację pod kątem tych szkodników należy przeprowadzać we wrześniu i październiku.

Do zwalczania pchełek mamy zarejestrowanych obecnie 7 preparatów. 6 z nich opartych jest na deltametrynie 1 zawiera lambda-cyhalotryne. Są to:
• Agria - Deltametryna 2,5 EC (deltametryna) ,
• Decis 2,5 EC (deltametryna ),
• Decis Mega 50 EW (deltametryna), -
• Delta 50 EW (deltametryna ),
• Khoisan 25 EC (deltametryna),
• Patriot 100 EC (deltametryna),
• Sparviero (lambda-cyhalotryna).

Podobał się artykuł? Podziel się!