Pękanie łodyg rzepaku zazwyczaj jest spowodowane nałożeniem się na siebie kilku czynników. Zastanówmy się jakie mogą być tego przyczyny?

Ocieplenie i wzrost elongacyjny roślin

Stresowe, chłodne przedwiośnie powodowało, że rzepak rósł bardzo powoli i stopniowo. Ostatnie ocieplenie i lokalnie padające deszcze spowodowały gwałtowne pobudzenie rzepaku do jego wzrostu elongacyjnego. Przy szybkim tempie wzrostu i wydłużania się komórek, łodygi potrafią pękać. Podobne zjawisko obserwowano rok temu, tylko że pęknięcia umiejscowione były niżej tuż przy gruncie (ciepły marzec i kwiecień - gwałtowny i szybki wzrost roślin). Tegoroczne uszkodzenia umiejscowione są wyżej, na około 30 - 50 cm. Zjawisko może się nasilić po ostatnich opadach deszczu, rzepak może bardzo gwałtownie zacząć się rozwijać i w efekcie dojdzie do pękania łodyg na jeszcze większą skalę.

Źle zbilansowane nawożenie

Tegoroczny rzepak długo nie mógł pobrać odpowiedniej ilości składników pokarmowych. Jednostronne nawożenie dużymi dawkami azotu, sprzyja wytwarzaniu komórek roślinnych o cienkich ścianach komórkowych, które łatwo ulegają rozerwaniu podczas gwałtownego wzrostu i rozwoju rośliny.

Niedobór boru

Niedobór boru w uprawach rzepaku jesienią powoduje ograniczenie rozwoju systemu korzeniowego i powstanie tzw. kawerny na przekroju korzenia rzepaku, a wiosną deficyt tego pierwiastka powoduję chlorozę liści i pękanie łodyg z charakterystycznym odstawaniem epidermy (skórki). Braki boru mogą bardziej doskwierać roślinie w okresie niedoboru wody, który ma istotny wpływ na dostępność tego składnika dla rośliny.

Przymrozki

To mało prawdopodobna przyczyna by w tym roku przymrozki spowodowały masowe pękanie łodyg, gdyż nie były one znaczące i wystąpiły w okresie powolnego wzrostu roślin. Nie mniej jednak, przymrozki, mogą powodować pękanie łodyg.

Chowacze łodygowe

Konsekwencją nakłucia i żerowania chowacza jest również pękanie łodyg. Larwy chowacza, uszkadzają rdzeń łodygi, osłabiają ją znacznie i może to doprowadzić do podłużnego pękania łodygi i jej charakterystycznego wygięcia. W tym roku jedynie lokalnie obserwowano intensywny nalot chowaczy. W wielu przypadkach szkodnik nie osiągnął progu ekonomicznej szkodliwości.

Pękanie łodyg to powszechne zjawisko prowadzące czasem do poważnych skutków. Jeśli uszkodzenie jest głębokie, to w roślinie zostaje ograniczony transport wody oraz składników pokarmowych. Ponadto wszelkie rany powstające na roślinie powodują, że rośliny stają się bardziej podatne na infekcje chorobowe. Pękanie łodyg może potęgować późniejsze wyleganie roślin.

Podobał się artykuł? Podziel się!