Jęczmień ozimy (według integrowanej metodyki jęczmienia ozimego) przypada na 10-15 września. W centralnej Polsce zazwyczaj przebiega on od 12 do 18 września, a na zachodzie zwykle do 20 września. W tym roku jednak z pewnością terminy te ulegną pewnemu wydłużeniu. Winna temu jest nadal ciepła pogoda która niesie ze sobą ryzyko zbyt bujnego rozwoju roślin.

Rolnicy obawiają się zbyt wczesnego siewu. Doświadczenie z zeszłego sezonu nauczyło wielu, że wcześniejsze terminy siewu zwłaszcza w przypadku jęczmienia ozimego bywają negatywne w skutkach.

Ciepła i długa jesień sprzyjała infekcjom grzybowym, a na wcześnie założone plantacje jęczmienia intensywnie nalatywały mszyce. W efekcie mocno poraziły to zboże wirusami, czego skutki obserwowaliśmy wiosną w postaci roślin porażonych żółtą karłowatością jęczmienia. Łany zasiane zbyt wcześnie wykazywały także oznaki niedożywienia. Jęczmień taki wymagał interwencji fungicydowej, insektycydowej i bezwzględnie dobrze przeprowadzonych zabiegów odchwaszczania. Mało kto w zeszłym sezonie dostrzegł potrzebę dokarmienia nalistnego tego zboża. W wielu przypadkach jęczmień wszedł w spoczynek zimowy w nie najlepszej już kondycji. W konsekwencji niektóre plantacje  musiały zostać na wiosnę zlikwidowane. 

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku siewów odmian hybrydowych (mieszańcowych). Ich siew powinien się odbyć na przełomie II i III dekady września, co daje możliwość, że rośliny uzyskają odpowiedni, pożądany wzrost i pokrój przed zakończeniem wegetacji jesiennej. Tym samym będą odpowiednio przygotowane do zimy.Optymalnym terminem siewu ozimego jęczmienia hybrydowego w Polsce to 16-25 września. W województwach wschodnich 16-20 września, zaś zachodnich 20-25 września.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!