Optymalny termin siewu rzepaku według starych i wciąż powielanych zasad dla części północno-wschodniej mija 10 sierpnia, dla zachodniej 25 sierpnia. Tymczasem warunki klimatyczne w naszym kraju na przestrzeni ostatnich 50 lat zmieniły się i optymalne terminy przypadają i mijają ok. 5 dni wcześniej.

Rzepak powinien być wysiany wcześniej i korekta dotyczy całego obszaru Polski. Z uwagi na trudne do przewidzenia warunki pogodowe jesienią, większą pewność w powodzeniu przezimowania i dalszej uprawy daje wcześniejszy siew rzepaku i regulacja pokroju roślin odpowiednimi preparatami w zabiegach jesiennych.

Wprawdzie siew może być opóźniany (stosować odmiany mieszańcowe), ale wówczas po zimie liczyć trzeba się z redukcją obsady i wypadaniem roślin. Rzepak potrzebuje średnio 80 dni z temperaturą powyżej 5°C do prawidłowego rozwinięcia roślin przed zimą. Dlatego opóźnienie może spowodować problemy z przezimowaniem.

Rzepak powinien być wysiany na Żuławach, części Pomorza (tymczasem tu wciąż trwają żniwa), w woj. kujawsko-pomorskim oraz części Mazowsza przez Lubelszczyznę, aż po Podkarpacie. Optymalny termin dla tej części kraju właśnie mija.

Siać rzepak powinni też rolnicy na zachodzie kraju. Niestety zabieg siewu na ten moment w wielu przypadkach jest niemożliwy do przeprowadzenia. Nawałnica, opady deszczu, które notabene cały czas trwają (woj. wielkopolskie), skutecznie blokują wjazd w pole. Być może sytuacja z wjazdem w pole i możliwością przeprowadzenia zabiegu siewu nie byłaby tak zła, gdyby nie wieloletnie zaniedbania w melioracji.

Podobał się artykuł? Podziel się!