W południowych województwach kraju PIORIN uaktywnił pierwsze komunikaty o możliwości pojawienia się głównie w pszenicy ozimej pryszczarka zbożowca. Lokalnie szkodnik ten może wyrządzać w naszych uprawach szkody o znaczeniu gospodarczym.

Lot muchówek rozpoczyna się od początku maja do końca czerwca. Pryszczarek zbożowiec składa jaja w ilości 120 do 200 na górnej stronie liścia, wężykiem, równolegle do nerwów liścia. Larwy wylęgają się po tygodniu. Wnikają do pochwy liściowej, a następnie wędrują w dół źdźbła i zaczynają żer powyżej węzła na źdźble. Wczesne objawy żerowania to nabrzmiałe pochwy liściowe uszkodzonego źdźbła. Porażone rośliny przedwcześnie dojrzewają i tworzą słabo wypełnione ziarno. Masowy lot szkodnika możemy stwierdzić wystawiając żółte naczynia lub żółte tablice lepowe, które przegląda się co 2 dni. Odłowienie powyżej 10 owadów w jednym naczyniu lub stwierdzenie zwiększenia o 10 muchówek na jednej tablicy lepowej jest sygnałem z zaistniałym zagrożeniu.

Obecnie nie ma zarejestrowanych preparatów skierowanych przeciwko pryszczarkom. Populację szkodnika można ograniczać przy okazji późniejszych zabiegów insektycydowych skierowanych przeciwko skrzypionkom oraz mszycom. Niestety terminy zabiegów nieco odbiegają od siebie i wówczas może nie dać zadawalających efektów.
Populację szkodnika można ograniczyć poprzez stosowanie właściwego płodozmianu i wykonywanie głębokiej orki jesiennej.

Podobał się artykuł? Podziel się!