Wiele naszych czytelników pyta jak zwalczać śmietkę w rzepaku. Na co odpowiadamy: w tej kwestii niewiele się zmieniło. Nadal obowiązuje zakaz stosowania zapraw opartych o neonikotynoidy i ciągle nie ma żadnych zarejestrowanych przeciwko temu szkodnikowi preparatów nalistnych. Sytuacja jest trudna, żeby nie powiedzieć beznadziejna. Fora internetowe, aż huczą od nielegalnych rozwiązań i kombinacji. Rolnicy w ten sposób sami próbują ratować się przed tym zagrożeniem. 

Przypomnijmy sobie, jakie szkody wyrządziła śmietka w zeszłym sezonie. Na Kujawach bywały plantacje, w których nawet 80 proc. roślin miało wyraźnie uszkodzony przez larwy śmietki system korzeniowy. Rzepaki takie łatwiej ulegały przemrożeniu.

Niestety, populację śmietki legalnie można ograniczyć jedynie w sposób integrowany. A skuteczność tych metod będzie tym większa, im zastosujemy na plantacji większą ich liczbę. Przykłady takich metod podajemy poniżej:

1. Stosować odpowiednie zmianowanie, a dokładniej unikanie uprawy rzepaku po rzepaku lub innych roślinach kapustowatych. Duże znaczenie ma także przestrzeganie dostatecznej izolacji przestrzennej między tegoroczną i ubiegłoroczną plantacją. Rzepaku nie powinno się uprawiać na tym samym polu częściej niż co 4 lata. Ten warunek jest obecnie słabo przestrzegany przez producentów rzepaczanych, co prowadzi do nagromadzenia się w przestrzeni rolniczej dużej ilości szkodników.

2. Unikać uproszczeń agrotechnicznych. Brak podorywek i stosowanie upraw bezorkowych to czynniki zwiększającymi prawdopodobieństwo masowego wystąpienia szkodników, w tym śmietki kapuścianej.

3. Zwalczać chwasty, głównie z rodziny kapustowatych, będących żywicielami wspólnych dla rzepaku szkodników. Warto także wiedzieć, że kwitnące chwasty wabią śmietki na plantacje rzepaczane (są źródłem nektaru dla muchówek).

4. Rezygnować z nawożenia obornikiem. Niestety świeżo rozwiezione nawozy naturalne, w tym także zielone nawozy po przeoraniu przyciągają samice, które chętniej na takim polu składają jaja.

5. Stosować zbilansowane nawożenie roślin. Dobrze odżywione rośliny lepiej poradzą sobą z żerowaniem szkodników i szybciej zregenerują uszkodzenia.

6. Zwiększyć normę wysiewu nasion. Oczywiście w granicach dopuszczalnych norm.