- Naszym celem jest przejęcie 100 proc. akcji Elstaru, zatem jeśli uda się zrealizować nasze zamierzenia, to naturalnie będziemy musieli zdjąć firmę z giełdy. (...) Jeśli nie uda nam się przejąć 100 proc. akcji, to będziemy współpracować z akcjonariuszami mniejszościowymi - powiedział Pinner.

- Obecnie ADM dystrybuuje biopaliwa do Polski. Kupując te aktywa będziemy mieli możliwość produkcji biopaliw bezpośrednio na rynku polskim i zastąpimy import krajową produkcją - dodał.

- Realizacja transakcji uzależniona jest m.in. od zgody UOKiK. Mamy już przyzwolenie na jej przeprowadzenie od regulatorów niemieckiego i austriackiego. ADM czeka jeszcze na zgodę regulatorów ze Słowacji i Ukrainy - powiedział też Pinner.

Spółka Blazito, kontrolująca 50,9 proc. Elstar Oils, a należąca do prezesa Elstaru Stanisława Rosnowskiego, zobowiązała się wcześniej sprzedać akcje Elstar Oils firmie Archer Daniels Midland po 6,5 zł za sztukę, a cena ta została zwiększona z 5,5 zł, po tym jak inna firma - Koninklijke Bunge - ogłosiła kontrwezwanie na Elstar Oils po 6,75 zł za papier.

ADM podwyższył cenę w swoim wezwaniu i obniżył też próg minimalnej liczby akcji, po osiągnięciu którego zobowiązał się kupić papiery spółki - do 24.540.000 akcji, czyli 50,9 proc. głosów z 38.569.600 akcji, dających 80 proc. głosów na walnym.

ADM, który zajmuje się handlem płodami rolnymi i ich przetwarzaniem, miał w 2010 roku 1,9 mld USD zysku netto, a w 2011 roku ma on wynieść 2,0 mld USD.

ADM jest obecny w Polsce od 1999 roku i posiada zakład przetwórczy w Szamotułach, w którym prowadzona jest rafinacja i butelkowanie olejów roślinnych dla konsumentów. Poprzez spółkę ADM Direct prowadzi handel zbożem i ma też spółkę joint-venture Bałtycki Terminal Zbożowy, za pośrednictwem którego importuje i eksportuje płody rolne.

Podobał się artykuł? Podziel się!