W środę USDA podała do wiadomości lipcowe szacunki oraz prognozy zbiorów soi na świecie – informuje FAMMU/FAPA. Globalne prognozy zmniejszono o 3,9 mln ton do 267,2 mln ton (-1,4%) pod wpływem redukcji prognoz zbiorów przede wszystkim w USA. Zmniejszono zapasy początkowe soi dla sezonu 2012/13, prognozy przerobu i zapasów końcowych.

W Stanach Zjednoczonych zmniejszono prognozy zbiorów soi w sezonie 2012/13 o 4,8% do około 83 mln na skutek prognozowanego spadku plonów pod wpływem suszy. W związku ze spadkiem prognoz podaży przerób soi zmniejszy się o 2,1% do 43,8 mln ton, a jej eksport prawdopodobnie się zmniejszy o 7,7% (wobec prognozy z poprzedniego miesiąca) do 37,3 mln ton.

Tymczasem globalne prognozy zbiorów surowców oleistych zmniejszą się o 5,1 mln ton do poziomu 465,7 mln ton na skutek spadku prognoz dla soi, bawełny i słonecznika częściowo zrekompensowanych wzrostem zbiorów rzepaku i orzeszków ziemnych. Zmiana prognoz wobec poprzedniego miesiąca miała charakter umacniający dla rynku oleistych.

Podobał się artykuł? Podziel się!