Rośliny o optymalnym rozwoju przedzimowym cechuje: silna i dobrze, ale nie nadmiernie rozwinięta rozeta liściowa oraz optymalnie rozwinięty system korzeniowy roślin. Nadmierny rozwój liści jesienią nie jest zjawiskiem korzystnym, ponieważ nie pozwala na rozwój silnego systemu korzeniowego rzepaku. To właśnie korzeń stanowi magazyn składników pokarmowych.

W latach o ostrej długotrwałej lub bezśnieżnej zimie rośliny rzepaku ozimego na skutek działania mrozu tracą masę liściową, którą wykształciły w okresie jesiennym. W tym przypadku zasadnicze znaczenie ma dobrze rozwinięty jesienią system korzeniowy, ponieważ to właśnie on pozwala na szybką regenerację aparatu asymilacyjnego w okresie wczesnowiosennym.

CARYX zapobiega nadmiernemu wzrostowi roślin oraz liści jesienią. Rzepak jest lepiej przygotowany do zimy. Ryzyko wymarznięcia plantacji jest istotnie mniejsze.

JESIENIĄ KORZEŃ MUSI BYĆ PIELĘGNOWANY. TO PODSTAWA SIŁY I WYTRZYMAŁOŚCI RZEPAKU. Silny przyrost korzenia palowego jesienią i mocno rozwinięte korzenie boczne są warunkiem odpowiedniej odporności rzepaku a także zgromadzenia wystarczającej ilości asymilantów. W korzeniach rzepaku magazynowane są rezerwy składników pokarmowych wytworzonych z: energii słonecznej, wody oraz składników odżywczych. Caryx zarządza ich wykorzystywaniem. Będące do dyspozycji asymilaty są kierowane do rozwoju systemu korzeniowego. To chroni roślinę przed przemarznięciem.

Podobał się artykuł? Podziel się!