PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Chemiczne zwalczanie chwastów po zbiorze rzepaku

Chemiczne zwalczanie chwastów po zbiorze rzepaku Samosiewy rzepaku to chwasty wyjątkowo trudne do zwalczenia. Dlatego od razu po zbiorze rzepaku należy wyeliminować ze stanowiska jak największą ich liczbę; Fot. Anna Kobus

Po zbiorze rzepaku ściernisko bardzo szybko się zachwaszcza. Pojawiają się przede wszystkim samosiewy rzepaku pochodzące z osypanych łuszczyn. Problemem mogą stać się także chwasty uciążliwe takie jak: skrzyp, powój, ostrożeń, czy perz.Po zbiorze rzepaku walkę z chwastami można prowadzić mechaniczne. Gdy wykonywamy to starannie, można uzyskać dobry efekt końcowy. Wymaga to jednak zazwyczaj przeprowadzenia kilku uprawek wykonywanych w określonych odstępach czasu, by chwasty mogły odbić i jednocześnie by jak największa ilość nasion mogła skiełkować. Bardzo często w okresie żniw zwyczajnie brakuje na to czasu.
Co więcej zastosowanie mechanicznej metody może przyczynić się do przesuszenia gleby, a to może przełożyć się na problemy podczas siewu rośliny następczej. Ponadto źle dobrane zabiegi mechaniczne nie są zalecane w przypadku dużego udziału perzu na polu. Porozcinane mechanicznie rozłogi dają początek nowym roślinom i problem perzu może narastać.

Zachwaszczone ściernisko można potraktować z powodzeniem glifosatem. Obecnie na rynku znajduje się ponad 80 preparatów opartych na tym zniesławionym ostatnio związku. Większość z nich zawiera 360 g/l substancji.

- Do zwalczania samosiewów rzepaku wystarcza na ogół dawka 3 l/ha np. Roundup 360 SL, Klinik 360 SL, Glyfos 360 SL itp. Natomiast spokojnie dawkę możemy opuścić do 2 l i dołożyć preparat z substancją MCPA bądź 2-4 D. Takie zabiegi są bardzo popularne na ścierniskach rzepaczanych we Francji czy w Niemczech. Substancje te choć bardzo dobrze pasują do siebie i od lat są tak stosowane, potrzebują jednak trochę odmiennych warunków dotyczących pH cieczy i w ogóle może się zdarzyć tak, że preparaty stosowane razem w pewnym stopniu będą tracić swoją moc. Bardzo ważne jest tu zastosowanie właściwego adiuwanta aby pogodzić te zupełnie odmienne substancje –radzi Grzegorz Wieszołek z Nufarm Polska sp z o.o.

- W ofercie firmy Nufarm (dawniej F&N Agro) jest dostępny preparat Kileo 400 SL, który zawiera glifosat i 2-4D i właściwa do pogodzenia preparatów formulację. Zarejestrowana dawka na samosiewy to 3 l/ha, dodatkowo uzyskujemy szybki efekt działania oraz zwalczamy chwasty trudno zwalczane przez sam glifosat np. skrzyp i powój.

-Pamiętajmy, że po zbiorze rośliny uprawnej, a przed zastosowaniem środka nie powinniśmy wykonywać żadnych zabiegów uprawowych. Na ogół po rzepaku siejemy pszenicę ozimą, stąd spokojnie mamy czas na to aby chwasty odrosły i w II bądź III dekadzie sierpnia możemy zastosować zabieg chemiczny. W momencie zabiegu rośliny perzu powinny mieć wysokość 10-25 cm i wytworzone co najmniej 3-4 w pełni wykształcone liście. Jednoroczne chwasty jednoliścienne powinny mieć co najmniej 5 cm wysokości, a chwasty dwuliścienne w pełni wykształcone dwa liście właściwe. Po desykacji chwastów o wiele lepiej będzie nam się uprawiać glebę, jednak najważniejszą zaletą takiego zabiegu jest to, że zwalczymy nim uciążliwe chwasty wieloletnie – dodaje na koniec Wieszołek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Ja 2016-08-06 18:33:57
    Sugestia, w drugim akapicie od końca, jakoby 2,4 D zwalczało skrzyp polny jest nieprawdziwa! Z wymienionych w artykule substancji czynnych do zwalczania skrzypu nadaje się MCPA! Rolniku, nie daj się nabić w butelkę z herbicydem!
  • wdab62@gmail.com 2016-08-05 07:27:29
    Nie rozumiem dlaczego z taką uporczywością wszyscy znawcy tematu "walki z chwastami" używają słowa "zwalczanie". Jako wieloletni praktyk wiem, że to "zwalczanie" sprowadza się ewentualnie i tylko i wyłącznie do zahamowania wzrostu chwastów. Że jest to zamierzona polityka producentów środków ochrony roślin też wiem od dawna i jestem pewien, że taką świadomość posiada większość profesjonalnych rolników. Tyle i aż tyle........
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.165.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!