Jako przykład takiej współpracy podana była właśnie nowa technologia produkcji rzepaku Clearfield. Część europejskich rolników będzie mogła z niej korzystać już jesienią tego roku. Do Polski zagości ona dopiero w roku 2013.

Na czym polega ta technologia? Jak przekonują przedstawiciele firmy BASF, Clearfield stanowi połączenie powschodowego systemu zwalczania chwastów o szerokim spektrum działania z wysokowydajnymi hybrydowymi odmianami rzepaku.

BASF współpracuje z firmami nasiennymi i wprowadzi odmiany rzepaku hybrydowego, które będą wykazywały odporność na substancje aktywne zawarte w herbicydzie BASF. 

- Korzyścią dla rolników będzie większa swoboda w wyborze terminów wykonywania zabiegów , możliwość uprawy rzepaku w systemie uproszczonej uprawy, a także wyeliminowanie co najmniej jednego dodatkowego oprysku. Może to przełożyć się na dochodowość i zrównoważony rozwój rolnictwa - informuje BASF.

Przedstawiciele firmy dodają, że z kolei korzyścią dla konsumentów będzie przekonanie, że rzepak w technologii Clearfield był uprawiany z zachowaniem zasad zrównoważonego rolnictwa. M.in. z zastosowaniem mniejszej liczny oprysków wymaganych do zwalczania chwastów w porównaniu z systemem konwencjonalnym. Przy jednoczesnym ograniczeniu erozji gleby dzięki systemom uproszczonej uprawy gleby.

Podobał się artykuł? Podziel się!