Według Karasia, w północno-zachodniej Polsce uprawia się coraz więcej rzepaku, ponieważ można za niego uzyskać korzystną cenę. W 2011 r. rzepak był skupowany w cenie 1,8 tys. - 1,95 tys. zł za tonę. Surowiec ten jest chętnie kupowany przez odbiorców z Niemiec, którzy wykorzystują go do produkcji biodisla.

W województwie zachodniopomorskim rzepak rośnie na blisko 100 tys. ha., jest to druga co do wielkości zasiewów uprawa po pszenicy ozimej. W tym roku uprawy roślin ozimych zajmują w tym województwie ok. 430 tys. ha.

Najwięcej zasiano: pszenicy-130,5 tys. ha., rzepaku - wspomniane prawie 100 tys. ha., żyta - 91,2 tys. ha., pszenżyta - 47,2 tys. ha., poplonów-blisko 92 tys. ha. i jęczmienia - 20,5 tys. ha.

Jak zaznaczył ekspert, rzepak wschodził w bieżącym roku równomierne, na większości plantacji wykonano już opryski chwastobójcze i grzybobójcze. Rzepak sieje się na ogół w drugiej połowie sierpnia. Jednak w niektórych uprawach rzepaku zaobserwowano chorobę - kiłę kapuścianą, która powoduje więdnięcie i obumieranie roślin. Może ona wpłynąć na zmniejszenie przyszłorocznych plonów.

W ocenie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w 2010r. w zachodniopomorskim zebrano 305 tys. ton rzepaku, zaś zbiory w całym kraju były na poziomie 2,0 mln ton. W 2011 r. zbiory rzepaku w Polsce wyniosły 2,2 mln ton. Podobał się artykuł? Podziel się!