PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czarne chmury nad rzepakiem

Czarne chmury nad rzepakiem W ramach implementacji dyrektywy unijnej 2015/1513 zmieniającej dotychczasowe prawo europejskie, opracowywane są nowe krajowe przepisy o biopaliwach i biokomponentach ciekłych; Fot. Shutterstock

Producenci biopaliw odchodzą od oleju rzepakowego jako surowca. Przyniesie to szereg negatywnych konsekwencji. Jest jednak iskierka nadziei, że nie wszystko stracone.Unia Europejska początkowo entuzjastycznie nastawiona do produkcji biopaliw m.in. z oleju rzepakowego, z czasem zrewidowała swoje stanowisko, twierdząc, że z uwagi na ograniczony obszar ziemi uprawnej w Europie, produkcja roślin przeznaczonych na biopaliwa silnie konkuruje z uprawą roślin wykorzystywanych jako żywność. Zaowocowało to zmianą przepisów prawnych. Dotyczą one m.in. obowiązku spełnienia przez biokomponenty( zaliczane do realizacji NCW) kryterium ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w najbliższym czasie na poziomie 50%, a w dłuższej perspektywie o 80%.

Wprowadzana przez Brukselę nowelizacja przepisów ma być m.in. narzędziem do szerszego wykorzystania przez kraje unijne biopaliw nowej generacji, czyli produkowanych z odpadów rolnych, drewna, alg. Nie generują one zapotrzebowania na grunty rolne, w przeciwieństwie do biopaliw I generacji. Zgodnie z unijnymi przepisami do 2020 r. udział energii z biopaliw produkowanych z ziarna zbóż i roślin oleistych, korzeni buraka oraz roślin uprawianych do celów energetycznych na użytkach rolnych nie może przekraczać 7 proc. końcowego zużycia energii w transporcie w poszczególnych państwach członkowskich

W ramach implementacji dyrektywy unijnej 2015/1513 zmieniającej dotychczasowe prawo europejskie, opracowywane są nowe krajowe przepisy o biopaliwach i biokomponentach ciekłych. Środowisko rolnicze jest poważnie zaniepokojone proponowanym ich kształtem. Istnieje bowiem obawa, że w efekcie ich przyjęcia i realizacji zapotrzebowanie producentów paliw na olej rzepakowy zdecydowanie osłabnie. Odbije się to na zakładach tłuszczowych, bowiem w ostatnich latach 60 proc. tłoczonego oleju trafiało właśnie do sektora paliwowego. Stracą także rolnicy – a jest to grupa ok. 100 tys. gospodarstw – uprawiający tę roślinę. Nie trzeba być prorokiem, aby przewidzieć, że cena skupu ziarna rzepakowego zdecydowanie obniży się. Naturalną konsekwencją będzie spadek powierzchni uprawy rzepaku w Polsce. Pozostaną przy nim jedynie te gospodarstwa, które uzyskują wysokie i bardzo wysokie plony. Powodem będzie nie tylko rachunek ekonomiczny, lecz także możliwość zachowania w następstwie roślin chociaż jednego gatunku przerywającego monokulturę zbożową.
Czarne chmury zbierają się nie tylko nad plantatorami rzepaku. Branża świńska wpadnie w kolejny dołek, bo zmaleje dostępność relatywnie taniej poekstrakcyjnej śruty rzepakowej będącej liczącym się źródłem białka paszowego. Trzeba ją będzie zastąpić białkiem importowanym, a to oznacza wzrost kosztów produkcji.

W tym ponurym scenariuszu nadchodzących wydarzeń dostrzegam jeden jasny punkt. Koniec hossy rzepakowej to jednocześnie powstanie sprzyjającego klimatu do autentycznie masowej uprawy soi w Polsce. Producenci paliw już zapowiadają zastąpienie oleju rzepakowego właśnie sojowym bądź palmowym, zatem jest odbiorca. Tłocznie oleju swoje uwolnione moce przetwórcze z radością wykorzystają do przerobu nowego surowca. Przemysł paszowy i hodowcy zwierząt przyjmą krajową śrutę sojową jak przysłowiową mannę z nieba. Z kolei rolnicy mający już wstępne rozeznanie co do możliwości uprawy tej rośliny w naszym kraju nie powinni mieć oporów przed wejściem w jej uprawę na szerszą skalę. Z agrotechnicznego punktu widzenia soja jest zdecydowanie lepszym łamaczem płodozmianu niż rzepak. Ponadto jest zdecydowanie tańsza w produkcji i jak na razie łatwiejsza. Nie trapią jej jeszcze szkodniki ani choroby. Nie wymaga wysokiego nawożenia mineralnego i pozostawia po sobie znakomite stanowisko.

Tak więc jak w życiu – coś się kończy, aby coś się zaczęło. Trzeba to tylko umiejętnie wykorzystać.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (22)

 • Kotjara 2017-01-04 13:47:12
  Gdyby głupota miała skrzydła, a więc i pióra, pewnie napisałaby ten kretyński artykuł. Kocham algi!
 • 2016 2016-12-30 21:34:55
  Coś niesamowitego!. dip. który ma całkiem wypaczony umysł napisał tym razem coś sensownego! Niech żyje nowy rok!!!
 • tip 2016-12-30 21:30:40
  dwa słowa :lobby sojowe
 • polditdi16v 2016-12-30 16:15:21
  Precz w EUrokomuną do której jako kraj dokładamy od samego początku, a w ujęciu formalnych przepływów od tego roku ..... dewianci i złodzieje ustalają normy nam Polakom ! Słowianom !
 • żenada 2016-12-30 08:24:46
  A ja płace 570 za otręby i złodzieje mąkę mają prawie darmo .
 • djp 2016-12-28 12:48:40
  Unia Europejska jest jak dawny blok socjalistyczny. Dzielnie walczy z problemami, które sama wywołuje.
 • Jurek 2016-12-28 12:46:28
  Rzepaku nie ma i nie będzie.Ludzie zboża kosili,gdy były terminy siewu a w innych rejonach nie dawało się betonu orać.U mnie 30 jednostek siewnych czeka na przyszły sezon
 • Rolniczek 2016-12-28 12:23:29
  @ceres
  Popieram w 100%
 • J 23 2016-12-28 12:20:50
  Do ceres. Bardzo dobrze i trafnie do określiłeś
 • rolass 2016-12-28 10:18:17
  no trzeba cos nap by ludzie rzucili sie n apodpisywanie kontraktow i sprzedawali to co maja...propaganda trwa...tak jak pow wczesniej 2 tys to kwestia czasu rzepaku jest bardzo malo nie tylko u nas w calej europie a i co wazne na Ukrainie ;)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.71.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!