Jak uważa dr Kempczyński z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że poważne straty jakie nastąpiły w uprawie rzepaku ozimego, podczas tego sezonu, w znacznym stopniu były spowodowane niewłaściwym doborem wysiewnych odmian.

- Obecnie w Krajowym Rejestrze Odmian Roślin Uprawnych znajduje się 94 odmian rzepaku ozimego. Ponadto, w uprawie znajdują się także odmiany z Katalogu Wspólnotowego. Szacuje się, że w naszym kraju może być uprawianych łącznie ponad 200 odmian tej rośliny. Godnym polecenia, pewnym źródłem wiedzy na temat cech charakteryzujących odmiany rzepaku ozimego jest biuletyn COBORU - Wyniki Porejestrowych Doświadczeń Odmianowych. W biuletynie zestawiono wyniki doświadczeń porejestrowych, które prowadzono na poziomie krajowym i wojewódzkim - podkreśla.

Przedstawiciel PSPO przypomina, że w prowadzonych doświadczeniach badano wartość użytkową 63 odmian, w tym 28 populacyjnych oraz 35 mieszańcowych. Badane odmiany pochodziły z rejestru krajowego oraz z katalogu Wspólnotowego (CAA), które wykazały pozytywne cechy użytkowe w doświadczeniach rozpoznawczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!