PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Dokarmianie azotem w fazie zielonej łuszczyny

Dokarmianie azotem w fazie zielonej łuszczyny

Niektóre doniesienia i opracowania naukowe mówią o korzystnym oddziaływaniu dolistnego dokarmiania azotem w fazie zielonej łuszczyny. Zastanówmy się czy w przypadku panującej obecnie pogody i zwracając uwagę na obecny stan większości plantacji rzepaku, czy taki zabieg na pewno odniesie zamierzony efekt.Według dr Witolda Szczepaniaka z UP w Poznaniu zabieg taki w tym sezonie może wpłynąć na przedłużenie wegetacji roślin i w efekcie może okazać się zbędny, a nawet niekorzystny.

Obecnie rzepaki są w fazie zielonej łuszczyny. Większość roślin posiada jeszcze bogaty aparat asymilacyjny w postaci zielonych, dorodnych liści. Potencjalnie rzepak powinien zacząć w tej fazie redukować liście, oddając te składniki, które ma w nich zgromadzone i transportować je powinien do łuszczyn. Aktualnie większość rzepaków ma jeszcze dużą masę liściową, wiec można sugerować, że proces ten dopiero się rozpoczął.

Do sprawnego przebiegu fotosyntezy w fazie zielonych łuszczyn rzepaku nie są roślinie potrzebne liście. Udowodniono, że w końcowych fazach przed zasychaniem rośliny sprawnie asymilują przez łuszczyny i pędy.

Zdaniem dr Szczepaniaka nadmiar azotu aplikowany przy splocie obecnie panujących warunków może opóźnić naturalne zasychanie liści, które dalej będą się rozwijały i w efekcie zaczną konkurować z łuszczyną o składniki pokarmowe. Łuszczyny zamiast przejmować proces fotosyntezy, ustąpią na rzecz ciągle zielonych liści.

Proces ten mogą wspomagać dość spore opady jakie przeszły ostatnio przez nasz kraj. Mogą one spowodować pobudzenie pędów bocznych do kwitnienia i w konsekwencji obserwować będziemy nierównomierne zasychanie roślin.

Zdaniem dr Szczepaniaka w przypadku gdy po takim okresie nastąpi znaczące ocieplenie uruchomią się w glebie procesy mineralizacji dotychczas niedostępnego azotu glebowego (dotyczy to zwłaszcza lepszych stanowisk). W wyniku tego powstanie dostępny azot mineralny, który zostanie pobrany przez roślinę i zainwestowany głównie w zieloną biomasę. W efekcie do samych żniw będzie można zaobserwować zielone części roślin i niezbędna może się okazać desykacja.

Dodatkowo jeżeli nie dysponujemy odpowiednim opryskiwaczem, podczas dokarmiania dolistnego można wyrządzić więcej szkód mechanicznych w plantacji niż zrekompensuje nam to 5-6 procentowy przyrost plonu jaki według doniesień literaturowych można uzyskać po aplikacji nawozów azotowych w tym okresie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • jarki 2014-05-29 15:20:38
    niech lepiej ta roślina ciągnie azot z podglebia
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!