PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Gradobicie w kwitnącym rzepaku

Od przynajmniej dwóch tygodni nad Polską lokalnie przechodzą burze, którym towarzyszy deszcz nawalny, a czasem także gradobicie. Takie zjawiska, jeśli są intensywne mogą wyrządzić spore szkody w wegetujących uprawach.Dla rzepaku najgroźniejsze w skutkach jest oczywiście gradobicie, które występuje tuż przed zbiorem, kiedy rośliny są w pełni dojrzałe. W wcześniejszych fazach może, ale i nie musi to wpłynąć na obniżkę plonowania. Wszystko zależy od intensywności gradobicia i fazy rozwojowej rośliny.

Czytelnicy donoszą, że lokalnie grad spadł w czasie kwitnienia rzepaku chociażby w okolicach Grudziądza, Włocławka, Zgierza czy Kutna.

Rzepak w tym czasie zazwyczaj był w czasie kwitnienia. W tej fazie spadająca gradzina może ocętkować roślinę, powodując w miejscu uderzenia charakterystyczne uszkodzenia (dobrze widoczne na zielonych częściach roślin w postaci jasnych cętek). Duża gradzina może także ściąć, przedziurawić, poszarpać lub całkowicie zniszczyć liść rośliny.

Intensywny grad połączony z silnym wiatrem może także spowodować trwałe zgięcie łodygi i ich całkowite oderwanie od rośliny. Takie uszkodzenia widać na zdjęciu powyżej. Grad w tym przypadku spadł w czasie pełni kwitnienia rzepaku. Uwodnione i delikatne pędy roślin podatne były na uszkodzenia gradowe. W wyniku uderzenia dochodziło do zgięcia lub nawet ścięcia pędu głównego, który w takim następstwie zamierał. Gradziny mogły także uszkodzić pierwsze łuszczyny oraz kwiaty.

Warto także pamiętać, że uszkodzenia gradowe w postaci ranek to otwarte wrota dla infekcji grzybowych w tym zgnilizny twardzikowej, szarej pleśni czy czerni krzyżowych. Po gradobiciu warto zabezpieczyć rzepak fungicydem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!