Zdaniem ekspertów zajmujących się rynkiem rzepaku skala wzrostu cen rzepaku uzależniona będzie, tak jak dotychczas, w znacznej mierze od notowań cen rzepaku na rynku europejskim oraz relacji złotego względem euro. - Przy prognozowanych w III kwartale 2012 r. cenach skupu pszenicy na poziomie 750-800 zł/t, relacja cen rzepak: pszenica będzie nadal korzystna i powinna zachęcać producentów do wzrostu jego zasiewów - wynika z danych IERiGŻ.

W sezonie 2012/13 na świecie prognozowany jest wzrost zbiorów nasion oleistych. Produkcja rzepaku ma być większa o 3 proc. Większe niż przed rokiem mogą być zbiory rzepaku w Indiach, Chinach i Australii, ale spadki zapowiadane są w UE-27 i na Ukrainie.

Z kolei zbiory rzepaku w Polsce zmaleją w 2012 r. do ok. 1,6 mln ton (o 11-15 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim). Stanie się tak z powodu spadku areału produkcji i niższych plonów. - W tej sytuacji krajowy bilans rzepaku w sezonie 2012/13 pozostanie napięty, a ceny tych nasion będą wysokie. Przerób rzepaku po raz kolejny obniży się (o 7 proc. do 1,9 mln ton). W celu uzupełnienia krajowej podaży rzepaku przewiduje się dalszy wzrost jego importu (o 8 proc. do 0,4 mln ton). Eksport rzepaku może natomiast zmaleć (o 23 proc. do 0,1 mln ton). Zapasy rzepaku na koniec sezonu pozostaną równie niskie jak przed rokiem - czytamy w raporcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!