Trzeba zaznaczyć, że na rynku krajowym ceny skupu rzepaku z tegorocznych zbiorów były wyższe niż przed rokiem.

- W III kwartale br. skupiono 1,2 mln ton (45 proc. zbiorów). Przeciętna cena skupu rzepaku wyniosła 1467 zł/t i była o 15 proc. wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem. Relacje cen rzepak : pszenica pozostały korzystne dla producentów rzepaku, ale ze względu na suszę w okresie siewów i niemożność dotrzymania terminów agrotechnicznych, rzepak ozimy pod przyszłoroczne zbiory zasiano według wstępnej oceny IERiGŻ-PIB na powierzchni o 5 proc. mniejszej w porównaniu z jego powierzchnią koszoną w bieżącym roku – czytamy w najnowszym Raporcie rolnym przygotowanym przez ekspertów z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB.

Jak sytuacja wygląda na świecie? Okazuje się, że zapasy nasion oleistych na koniec sezonu zmaleją, ale nadal będą wysokie.

- Zbiory rzepaku w skali globalnej mogą obniżyć się do 63,4 mln ton, z 67,7 mln ton w sezonie poprzednim i 69,9 mln ton przed dwoma sezonami. W pierwszej połowie sezonu nastąpił spadek zbiorów u wszystkich dużych producentów rzepaku na półkuli północnej, tj. w UE-28, Kanadzie, Chinach, na Ukrainie i w Rosji. Wyjątkiem był duży wzrost zbiorów w Indiach. W drugiej połowie sezonu przewiduje się także spadek zbiorów w Australii – podaje dr Magdalena Bodył i dr Ewa Rosiak z Instytutu.

Światowe zużycie rzepaku w sezonie 2015/2016 ma być mniejsze niż w sezonie poprzednim, ale przekroczy jego produkcję.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!