PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jak zabezpieczyć się przed kiłą kapusty?

Jak zabezpieczyć się przed kiłą kapusty?

W Polsce wzrasta zagrożenie występowaniem kiły kapusty. Niestety z powodu tej groźnej choroby, niektórzy rolnicy w tym roku zmuszeni byli nawet do likwidacji swoich plantacji. Jak zabezpieczyć się przed kiłą?Problem z występowaniem kiły kapusty nasilił się w momencie zwiększonego zainteresowania uprawą rzepaku. Brak zmianowania, a więc zbyt częste uprawiane tego gatunku na jednym polu, przyczynia się do rozwoju tej choroby. Ale kiła atakuje nie tylko rzepak, ale też inne rośliny z rodziny kapustowatych, a więc i warzywa, które też często uprawiane są kolejny raz na tym samym stanowisku.

Niektóre źródła podają, że zarodniki przetrwalnikowe kiły mogą przetrwać w glebie nawet 20 lat i dłużej i to bez kontaktu z żywicielami, a więc np. z gorczycą, czy chwastami takimi jak: tasznik pospolity czy tobołki polne.

Czy można przeciwdziałać tej chorobie w inny sposób niż wybór odmian, która jest odporna na tę chorobę?

- Po pierwsze po zaoraniu rzepaku dokładnie należy przyorać resztki pożniwne, skutecznie zniszczyć samosiewy i chwasty. W zmianowaniu uprawiać należy gatunki niebędące żywicielami sprawcy kiły kapusty, np. zboża, buraki, ziemniaki, facelię, motylkowate - radzi dr Ewa Jajor z Instytutu Ochrony Roślin PIB.
Trzeba też pamiętać o zwalczaniu chwastów z rodziny kapustowatych w uprawach następczych oraz na miedzach oraz nieużytkach znajdujących się w pobliżu.

- Unikanie nadmiernego rozprzestrzeniania się sprawcy choroby na danym polu. Zabiegi powinny jednak gwarantować optymalne napowietrzenie i uwilgotnienie gleby. Prace polowe na polu zakażonym najlepiej wykonywać w ostatniej kolejności - dodaje dr Jajor.

Bardzo ważne jest też dokładne czyszczenie maszyn, narzędzi i ciągników po użyciu ich na polach zainfekowanych, aby ograniczać rozprzestrzenianie się sprawcy na inne jeszcze wolne od patogena plantacje.

- Zaleca się też przerwę w uprawie podatnych roślin kapustowatych na danym stanowisku powinna ona wynosić co najmniej 7 - 9 lat - podkreśla dr Ewa Jajor.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • www.ochronaroslin.edu.pl 2014-01-13 10:50:48
  Co do wapna, pH gleby przy zwalczaniu kiły kapusty powinniśmy utrzymywać na poziomie powyżej 6,5 pH. Najbardziej optymalnym odczynem gleby, sprzyjającym rozprzestrzenianiu się choroby jest odczyn pH pomiędzy 5,3 a 5,6. Więc nawożenie pól wapnem jest jak najbardziej wskazane, oczywiście w odpowiedniej ilości.
 • jasiek 2013-04-29 20:12:01
  a co z nawożeniem wapnem?
 • www.integrowana-ochrona.pl 2013-04-29 13:55:07
  warto dodać, że IOR robi badania na występowanie tej choroby w Polsce, wkrótce powinny być szczegółowe wyniki.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!