Nalot słodyczka na plantacje trwa zazwyczaj kilka tygodni, dla skutecznej ochrony rzepaku przed słodyszkiem rzepakowym konieczne są 2, a nawet 3 zabiegi chemiczne. Jak odpowiedzialnie i skutecznie przeprowadzić ochronę rzepaku?

Naukowcy z IOR PIB w Poznaniu opracowali schemat zwalczania słodyszka w rzepaku. Kolejność i rotacja insektycydów jest sprawą ważną, gdyż po pierwsze coraz więcej jest doniesień na temat uodpornień słodyszka na dostępne substancje czynne, a po drugie podejmując walkę ze słodyszkiem, trzeba mieć na uwadze ochronę chętnie odwiedzających tą uprawę owadów zapylających.

Jak zatem zaplanować ochronę rzepaku?

Gdy jest potrzeba (słodyszek przekroczył próg ekonomicznej szkodliwości), pierwszy zabieg wykonujemy w fazie (BBCH 51–54) czyli od początku fazy zielonego pąka (pąki widoczne z góry). W przypadku silnego ataku słodyszka (powyżej 10 osobników/roślinę) należy zastosować insektycydy zawierające chloropiryfos. Jeśli nalot jest umiarkowany (3–9 owadów/roślinę) można sięgnąć po acetamipryd lub pyretroidy.

Jeśli nalot szkodników nadal jest intensywny, do kolejnego zabiegu przystępujemy w fazie (BBCH 55–57), czyli nadal w fazie zielonego pąka (są to fazy bardziej zaawansowane rozwojowo, w których są już widoczne nadal zamknięte pojedyncze pąki kwiatowe w kwiatostanach bocznych) stosujemy insektycydy zawierające skutecznie działające pyretroidy lub acetamipryd.

Należy pamiętać, że zawsze kolejny zabieg powinien być przeprowadzony przy użyciu grupy chemicznej, która nie była zastosowana wcześniej. Natomiast zastosowanie chloropiryfosu w tej fazie jest dozwolone wyłącznie w przypadku masowego ataku szkodnika, to jest powyżej 15 osobników/roślinę lub stwierdzonej silnej odporności polowej lokalnej populacji na pyretroidy

Od fazy (BBCH 58–60) początek kwitnienia, z uwagi na konieczność ochrony entomofauny zapylaczy, dozwolone jest wyłącznie stosowanie acetamiprydu lub tau-fluwalinatu. A sam zabieg wykonujemy, najlepiej wieczorem po oblocie pszczół.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl Zabierz głos w temacie: chowacze, słodyszek i...

 

Podobał się artykuł? Podziel się!