Jaka jest kondycja ozimin? Wiele zależy od terminu siewu, konkretnej odmiany i regionu kraju. Nie można generalizować, ale da się zauważyć, że zawirowania pogodowe tego sezonu negatywnie wpłynęły w wypadku zbóż zwłaszcza na jęczmień i późno siane pszenice. Źle wyglądają też plantacje na których wysiane są odmiany o niskim stopniu mrozoodporności (przeważnie poniżej 4ᵒ w skali 9 stopniowej).

Nie najlepiej rokują też rzepaki, zwłaszcza te słabo wykształcone przed zimą. Przykładem jest zamieszczone zdjęcie w tekście, na którym wyraźnie widać, że rzepak będzie wymagał likwidacji na wiosnę. Zdjęcie zostało wykonane w gminie Wisznice w woj. lubelskim. Plantacje tę lustrowaliśmy w grudniu 2015 r. i wówczas ona już nie rokowała dobrze. Pisaliśmy wówczas, że rolnik wysiał rzepak w bardzo opóźnionym terminie, bo dopiero 12 września. Powód – susza i brak możności wykonania uprawek przedsiewnych. Wschody roślin pojawiły się dopiero po upływie trzech tygodni, dlatego rozwój rzepaku w drugiej dekadzie grudnia był bardzo słabo zaawansowany faza 4-5 liści, przerzedzony, zachwaszczony i z widocznymi niedoborami składników, zwłaszcza fosforu. Szyjka korzeniowa była cienka i wysoko osadzona. System korzeniowy również słabo rozbudowany.

Tam gdzie rzepak wybiegł jeszcze jesienią i miał zbyt wysoko wyniesiony stożek wzrostu tam często zmarzł. Z kolei na dobrze przygotowanych plantacjach można zauważyć obecnie owszem straty starszych liści, ale na większości pól stożek wzrostu, jak i najmłodsze liście są zdrowe i o pełnym turgorze.

Jak oceniają rośliny nasi Czytelnicy? Oto kilka wybranych najnowszych komentarzy z portalu farmer.pl:

- franek: zach wlkp, z pszenicy chyba jeszcze coś będzie, rzepak wyglądał po mrozach nie najgorzej, ale teraz przy ociepleniu codziennie jest gorszy, nie wiem co z tego będzie :(

- anarchist: okolice Wrocławia i dalej na Kudowę wszystko ok i zielone. Dajemy już azot bo wegetacja ruszyła. Szkoda ze wam wymarzło i nowa robota i koszty

- rolnik: Województwo łódzkie. Rzepak wygląda w miarę dobrze, bardziej mnie martwi fakt wypuszczania nowych liści ze stożków wzrostu bo - 10 w tym momencie zrobiłoby wielkie spustoszenie. Zboża ozime wyglądają bardzo dobrze, łącznie z pszenicą, również się zielenią. Zaznaczam, że wszystko było siane terminowo rzepak 20 sierpnia, zboże do końca września było zasiane.