Odmiany populacyjne rzepaku można już wysiewać od 5 sierpnia. Ten najwcześniejszy termin, a więc od 5 do 10 sierpnia zalecany jest dla takich województw jak: warmińsko-mazurskie, podlaskie i części mazowieckiego - informują doradcy Grupy Osadkowski. Następny również termin od 5, ale do 15 sierpnia sięga bardziej na wschód i południe, obejmując część Pomorza, Kujaw, Mazowsza, Lubelszczyzny. Pas od północy po środkową i południową Polskę (z częścią Wielkopolski) to termin od 10 do 20 sierpnia, a następnie od 15 do 25 sierpnia północno-zachodnia, zachodnia i południowo-zachodnia Polska.

Siewy odmian hybrydowych zaczynają się później. Analogicznie do podanych wcześniej regionów (patrząc od północnego wschodu na południowy zachód) są one późniejsze i wynoszą odpowiednio: 10-15 sierpnia (północno-wschodnia Polska), 10-20 sierpnia (pas od północy Warmii i Mazur, po część Mazowsza, Kujaw i Lubelszczyzny), 15-25 sierpnia (pas od Pomorza, Kujaw, część Wielkopolski, Mazowsze, woj. łódzkie, świętokrzyskie, podkarpackie) i 20-31 sierpnia (pas północny, zachodni, południowo-zachodni i południowy kraju).

O plonach rzepaku w znacznej mierze decyduje również obsada roślin. Jest ona inna dla odmian populacyjnych i mieszańcowych. Dla odmian populacyjnych jest wyższa i wynosi 45-70 szt./m², a dla heterozyjnych - 40-50 szt./m².

Podawanie normy wysiewu w kg/ha jest mało precyzyjne ze względu na różnice masy tysiąca nasion (MTN) dochodzące do 30 proc. dla poszczególnych odmian. Dokładnie ilość wysiewu można wyznaczyć wg wzoru: ilość wysiewu (kg/ha) = MTN (g) • obsada (szt./m²) / zdolność kiełkowania (proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!