Gospodarstwa duże, które odpowiadają za 25 proc. całej uprawy rzepaku, utrzymały poziom powierzchni ubiegłego roku. Wzrósł natomiast areał rzepaku w średnich i mniejszych gospodarstwach. - Siewy rzepaku przebiegały w korzystnych warunkach pogodowych, rolnicy zdążyli odpowiednio przygotować pola, a siewy przeprowadzono w optymalnych terminach - dodaje Słodowa.

Jak wynika z danych PSPO informację o zwiększonym areale zasiewów potwierdzają także dane odnośnie sprzedaży materiału siewnego, które w porównaniu do ubiegłego sezonu wzrosły o prawie 30 proc. Na plantacjach coraz większą popularnością cieszą się odmiany mieszańcowe. Charakteryzują się one szybkim rozwojem, silniejszym systemem korzeniowym, a także podwyższoną zdolnością do regeneracji, dzięki czemu są bardziej odporne na trudne warunki zimowe.

Pod zbiory 2010 r. hybrydy zostały zasiane na ok. 20 proc. powierzchni, w zeszłym roku na 32 proc., szacuje się, że zgodnie z panującym trendem w tym roku udział ten wzrósł jeszcze bardziej - podaje PSPO.

Podobał się artykuł? Podziel się!