Ostatni tydzień minął pod znakiem kapryśnej i zmiennej pogody. Było ciepło, ale praktycznie codziennie padało. Stres towarzyszył rolnikom, którzy z obawą oglądali prognozy pogody na najbliższe dni. Obecnie zrobiło się wreszcie upalnie i taka pogoda powinna przyspieszyć prace nad żniwami. Kontynuowane są przede wszystkim żniwa rzepaczane. Kto nie ma własnego kombajnu, musi jednak ustawić się w kolejce po usługę. Robi się nerwowo. Spiętrzenie prac oraz wolno dosychający rzepak sprawiają, że często dochodzi do zbioru zbyt wilgotnych nasion (miejscami rośliny bywają jeszcze mocno zielone).

Plantacje położone na cięższych glebach i niedesykowane nie są jeszcze gotowe do zbioru. Martwi rolników fakt, że miejscami nasiona rzepaku porastają (a to stosunkowo rzadko się zdarza). Problem pojawił się głównie tam, gdzie była silna presja chowacza podobnika. Chowacz zrobił w łuszczynie dziurkę, przez którą swobodnie przedostaje się do nasion wilgoć. Plony zbierane są w bardzo szerokich granicach od 1,5 t/ha do 4,5 t/ha. Większość rolników jest rozczarowanych z wydajności.

W Pasie Centralnym oraz na Kujawach zbierany jest także groch. W uprawie tej notuje się także wiele problemów. Zachwaszczenie wtórne utrudnia zbiór, nasiona zwłaszcza te, pochodzące z dolnych strąków, nasiąknięte silnie wodą pękają i tak jakby „pęcznieją” w strąku. Wiele plantacji mocno powylegało, co nie sprzyja przeprowadzeniu sprawnego zbioru. Słyszy się raczej o dobrych plonach rzędu 3-4 t/ha.

Na południu kraju lokalnie zbierane jest już pszenżyto, a także wcześnie dojrzewające odmiany pszenicy.

Dochodzą do nas także sygnały o poważnych problemach ze żniwami w woj. zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Tam, głównie z powodu obfitych opadów, stan zaawansowania żniw jest bardzo słaby.

A jak przebiegają żniwa w Twoim gospodarstwie? Dyskutuj z innymi rolnikami na temat przebiegu żniw i dziel się własnymi spostrzeżeniami w tym zakresie. Dołącz do forum farmer.pl i rozmawiaj w temacie: żniwa

Podobał się artykuł? Podziel się!