Dla Kujaw optymalny termin siewu rzepaku minął już 20 sierpnia. Wielu jednak rolników praktyków, gospodarujących w tym regionie jest zdania, że termin ten powinien być przesunięty przynajmniej 5 dni. Z ich własnych obserwacji wynika, że najlepiej siać rzepak pomiędzy 20 a 25 sierpnia.

W tym sezonie większość plantacji w regionie zostało założonych właśnie w trzeciej dekadzie tego miesiąca. Pogoda w tym czasie sprzyjała siewom, więc prace postępowały bardzo szybko. Niestety, jak dotąd nie wszystkie plantacje zostały założone. W niektórych częściach Kujaw około 20 proc. pól czeka jeszcze na obsiew. Jest to niekorzystne zjawisko. Konsekwencje opóźnienia w siewie rzepaku mogą mścić się aż do zbioru nasion. Późne siewy to ryzyko słabszego rozwoju jesiennego, a przypomnijmy, że plon rzepaku kształtuje się już jesienią. Rośliny z opóźnionego siewu są także bardziej wrażliwe na przemarzanie. Jakie jednak konsekwencje będą z takiego postępowania zależeć będzie jeszcze od warunków jesiennej wegetacji.

Rolników gospodarujących na tym terenie martwi także dodatkowo fakt, że zwłaszcza w południowej części Kujaw (okolice Włocławka, Brześcia Kujawskiego) jest już naprawdę sucho. Niedobór wody odczuwalny był przede wszystkim podczas wykonywania uprawek. Podczas siewu z kolei miejscami potrafiło się mocno kurzyć. Na szczęście póki co rzepak wschodzi dobrze. To zasługa dość obfitych ros, które na razie są wystarczające dla rozpoczęcia procesu kiełkowania nasion. Niedobory wody mogą jednak przeszkadzać w dalszym prawidłowym wzroście młodego rzepaku.

Zdecydowana większość rolników zdecydowała się na przedwschodowe odchwaszczanie. Warunki wilgotnościowe zwłaszcza w północnych Kujawach były bardzo dobre dla stosowania takich zabiegów i herbicydy najczęściej aplikowano tuż po siewie. Jedynie w suchszych regionach część rolników z opryskiwaczem wyjeżdżała wczesnym rankiem, dzień po siewie, by dla lepszego działania środka wykorzystać poranną rosę.

Z informacji od producentów wynika także, że w tym sezonie częściej niż zazwyczaj rolnicy decydowali się na siew rzepaku w technologii uprawy pasowej tzw. strip till. W przypadku Kujaw decyzje takie powinny być zrozumiałe, gdyż jak doskonale wiemy rejon ten bardzo często nękany jest suszą, a przypomnijmy, że technologia strip till umożliwia lepsze zagospodarowanie wilgoci w glebie.

Podziel się swoimi spostrzeżeniami na temat siewu rzepaku. Wejdź na forum farmer.pl i dyskutuj z innymi rolnikami w zakładce: Termin siewu a plon.

Podobał się artykuł? Podziel się!