PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kujawy – rolnicy ciągle sieją rzepak

Kujawy – rolnicy ciągle sieją rzepak Wygląda na to, że spora część rolników zasieje swoje rzepaki w terminie nieco opóźnionym; Fot. Anna Kobus

Autor: Anna Kobus

Dodano: 01-09-2016 07:43

Tagi:

Przeciągające się żniwa i spiętrzenie prac polowych spowodowały niewielkie opóźnienia w siewach rzepaku. W północnej części Kujaw część plantacji jeszcze nie zostało założonych. Rolnicy śpieszą się, bo terminy optymalne minęły już ponad tydzień temu.Dla Kujaw optymalny termin siewu rzepaku minął już 20 sierpnia. Wielu jednak rolników praktyków, gospodarujących w tym regionie jest zdania, że termin ten powinien być przesunięty przynajmniej 5 dni. Z ich własnych obserwacji wynika, że najlepiej siać rzepak pomiędzy 20 a 25 sierpnia.

W tym sezonie większość plantacji w regionie zostało założonych właśnie w trzeciej dekadzie tego miesiąca. Pogoda w tym czasie sprzyjała siewom, więc prace postępowały bardzo szybko. Niestety, jak dotąd nie wszystkie plantacje zostały założone. W niektórych częściach Kujaw około 20 proc. pól czeka jeszcze na obsiew. Jest to niekorzystne zjawisko. Konsekwencje opóźnienia w siewie rzepaku mogą mścić się aż do zbioru nasion. Późne siewy to ryzyko słabszego rozwoju jesiennego, a przypomnijmy, że plon rzepaku kształtuje się już jesienią. Rośliny z opóźnionego siewu są także bardziej wrażliwe na przemarzanie. Jakie jednak konsekwencje będą z takiego postępowania zależeć będzie jeszcze od warunków jesiennej wegetacji.

Rolników gospodarujących na tym terenie martwi także dodatkowo fakt, że zwłaszcza w południowej części Kujaw (okolice Włocławka, Brześcia Kujawskiego) jest już naprawdę sucho. Niedobór wody odczuwalny był przede wszystkim podczas wykonywania uprawek. Podczas siewu z kolei miejscami potrafiło się mocno kurzyć. Na szczęście póki co rzepak wschodzi dobrze. To zasługa dość obfitych ros, które na razie są wystarczające dla rozpoczęcia procesu kiełkowania nasion. Niedobory wody mogą jednak przeszkadzać w dalszym prawidłowym wzroście młodego rzepaku.

Zdecydowana większość rolników zdecydowała się na przedwschodowe odchwaszczanie. Warunki wilgotnościowe zwłaszcza w północnych Kujawach były bardzo dobre dla stosowania takich zabiegów i herbicydy najczęściej aplikowano tuż po siewie. Jedynie w suchszych regionach część rolników z opryskiwaczem wyjeżdżała wczesnym rankiem, dzień po siewie, by dla lepszego działania środka wykorzystać poranną rosę.

Z informacji od producentów wynika także, że w tym sezonie częściej niż zazwyczaj rolnicy decydowali się na siew rzepaku w technologii uprawy pasowej tzw. strip till. W przypadku Kujaw decyzje takie powinny być zrozumiałe, gdyż jak doskonale wiemy rejon ten bardzo często nękany jest suszą, a przypomnijmy, że technologia strip till umożliwia lepsze zagospodarowanie wilgoci w glebie.

Podziel się swoimi spostrzeżeniami na temat siewu rzepaku. Wejdź na forum farmer.pl i dyskutuj z innymi rolnikami w zakładce: Termin siewu a plon.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • ja 2016-09-02 07:34:50
  jak nie popada to nic z tych zasiewów nie będzie, łąki schną jakby roundupem spryskał
 • JKC 2016-09-01 22:48:54
  Śmietka zweryfikuje prognozy
 • marcin 2016-09-01 21:54:55
  Mietek nie masz racji jeżeli rzepak będzie sypał jak w 2015 to będzie poniżej tysiąca
 • Eugen 2016-09-01 21:16:56
  obfita rosa wystarcza do kiełkowania... autor artykułu chyba mieszka na 6 piętrze i z roślinkami ma do czynienia tylko jak wyjdzie na balkon i podlewa pelargonie ;p
 • vdan 2016-09-01 20:55:39
  mietek? żalisz się czy się chwalisz?! A kto będzie next prezydentem USA? kim dzong? może jordan? Wszyscy sieją? gdzie?
 • stanio 2016-09-01 11:55:22
  Mietek, idź spać i nie pisz już durnych komentarzy...
 • Mietek 2016-09-01 10:28:47
  wszyscy sieją rzepak, za rok tona będzie po 1200 bo będzie nadpodaż. Wtedy też będzie lament, że skupu żerują na biednych rolnikach. Dzięki rzepakowi będzie mniej zboża. Tylko co z chłopami kiedy oni nie będą mieć co robić. Posieje rzepak, to w hodowlę się bawić nie będzie. Wieś się rozpije na całego, bo dali im jeszcze 500+. Dobra, patologiczna zmiana
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!