PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

KZPRiRB: W pasie środkowej Polski połowa rzepaku nadaje się do przyorania

KZPRiRB: W pasie środkowej Polski połowa rzepaku nadaje się do przyorania Przemarznięta roślina rzepaku, fot. PROCAM

Autor: Małgorzata Tyszka

Dodano: 03-03-2016 10:17

Tagi:

- Z tygodnia na tydzień sytuacja na plantacjach rzepaku jest coraz gorsza. Najsłabiej prezentują się uprawy rzepaku od województwa pomorskiego, po Mazury i środkowy pas Polski. Nie lepiej jest też na wschodzie kraju – na Lubelszczyźnie. Całkiem dobrze rokują plantacje w województwie zachodniopomorskim i na południe od Gniezna – mówi w rozmowie z portalem farmer.pl Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.Zaznacza jednak, że sytuacja pogodowa jest bardzo dynamiczna i stan upraw może się zmienić - niestety pogorszyć. Ten trend widać chociażby na przestrzeni kilku ostatnich tygodni, gdzie w niektórych regionach kraju wegetacja ruszyła, dzień się wydłużył, a stan rzepaku o ile wcześniej rokował na dalszy wzrost ukazał skalę wymarznięć.

Młodecki radzi, aby przed decyzją o ewentualnej likwidacji plantacji dokładnie zlustrować pole, gdyż te łany, które na pozór wyglądają źle – przemarznięta rozeta liściowa, mogą mieć zdrowy stożek wzrostu i co ważne system korzeniowy. Niestety może być też na odwrót.

Na polach, jak dodaje, da się zauważyć różnice odmianowe. Te pozycje, które polecane były w poszczególnych regionach (Lista Zalecanych Odmian) zwykle lepiej poradziły sobie z trudnymi warunkami zimowymi, mimo nawet słabszego przygotowania jesiennego.

- Na późne siewy i słabe wschody rzepaku, a tym samym problemy z jesiennym przygotowaniem się do warunków zimowych nałożył się jeszcze jeden bardzo ważny czynnik. Było to żerowanie w rzepaku, jeszcze jesienią, szkodnika, który uszkadza korzenie rośliny – śmietki. Rzepak ozimy uszkodzony jesienią przez śmietkę kapuścianą słabo zimuje, często wylega oraz wcześniej dojrzewa. Rośliny, które zostały uszkodzone przez larwy tego szkodnika są następnie porażane przez suchą zgniliznę kapustnych. Dlaczego śmietki było w tym sezonie tak dużo? To jest efekt decyzji Unii Europejskiej i wycofania z rynku insektycydowych zapraw nasiennych zawierających neonikotynoidy – zauważa Juliusz Młodecki.

Prezes KZPRiRB radzi, że z kolei na plantacjach, które obecnie rokują dalszy rozwój, należy podać jak najszybciej azot, aby pobudzić rośliny do regeneracji. Sam w swoim gospodarstwie zastosował już saletrę amonową, która dodatkowo zawiera magnez.

Na pytanie czy z racji dużych strat w uprawie rzepaku można się spodziewać wyższych cen surowca odpowiada, że sobie i rolnikom by sobie tego życzył, ale na razie nie ma przesłanek żeby cena tony nasion wzrosła np. do 2 tys. zł. Na innych rynkach europejskich np. we Francji produkcja rzepaku nie jest bowiem zagrożona.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • ekolog 2016-03-05 20:36:35
  Niebawem, za sprawą zakazów stosowania środków ochrony roślin a później może nawet nawozów, wszystkie uprawy będą ekologiczne i jednocześnie spadnie problem nadprodukcji żywności.
 • Rolnik z Polski 2016-03-04 21:22:46
  brak zaprawy Cruiser w nasionach rzepaku skutkuje uszkodzeniami systemu korzeniowego przez śmietkę. Potem przyszedł srogi mróz w styczniu i po plantacjach rzepaku. Kiedy nasze władze wreszcie przeciwstawią się dyktatowi UE m.in. dot. zapraw nasiennych w rzepakach? A od przyszłego roku mają wycofać z obrotu ponad połową środków ochrony roślin i czym mamy chronić nasze uprawy przed szkodnikami i chorobami? Rolnik teraz top powinien kupić sobie gruby sznur i się powiesić!
 • taka prawda 2016-03-04 09:19:00
  i co zboża pójdą do góry?zapomnijcie o tym swiat jest globalny ale cenzor czuwa
 • kociewiak 2016-03-04 08:13:32
  do magic
  Na pomorzu jęczmienia wymarzło 100proc rzepak 40 proc pszenica 60proc reszta się męczy. Tylko żyto zielone.Są gospodarstwa że straty są jeszcze większe. Także się ciesz z tych twoich 5 procent
 • strzechu 2016-03-03 21:31:07
  wschod lodzkiego , w okolicy do przesiania jeczmien 90% , pszenica 30% , rzepak 40% <aczkolwiek bardzo duzo plantacji zywych trupow, gora sie zieleni a korzen zgnity>
 • magic 2016-03-03 20:45:02
  co wam wyleciało? u mnie to 5% więc bez paniki panowie
 • anarchist 2016-03-03 20:08:10
  dolnoslaskie wszystko zielone
 • naiwny 2016-03-03 18:48:18
  obajtek z jurgielem dadzą radę i pomogą-wszystkim tylko dobrymi zmianami
 • rolnik612 2016-03-03 18:35:50
  Zachodniopomorskie pszenica i rzepak wymarzł 80%
 • marley 2016-03-03 17:18:32
  kuj-pom tez pszenica poszla,nawet ta co byla zielona jest juz zolta
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!