PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Łodygi rzepaku są już porażone zgnilizną twardzikową

Łodygi rzepaku są już porażone zgnilizną twardzikową Objawy zgnilizny twardzikowej na łodygach oraz sklerocja (przetrwaliniki) grzyba; Fot. Anna Kobus

W łanach rzepaku, można dostrzec objawy zgnilizny twardzikowej, są one szczególnie widoczne tam gdzie z różnych przyczyn nie zastosowano w czasie kwitnienia rzepaku ochrony fungicydowej.W słabiej chronionych łanach rzepaku wyraźnie można już dostrzec objawy zgnilizny twardzikowej. Wystarczy przyjrzeć się dokładnie szczególnie dolnym odcinkom pędów rzepaku, część z nich może być już porażona grzybem:Sclerotinia sclerotiorum.

Wówczas na pędach można dostrzec szarawe plamy, na których widoczny jest biały nalot grzybni. Grzybnia z czasem rozrasta się, zajmując coraz większą część pędu. Roślina traci możliwość sprawnego przewodzenia wody oraz składników pokarmowych i przedwcześnie zasycha.

Z kolei w środku łodygi tworzą się czarne sklerocja – przetrwalniki grzyba. Najczęściej przybierają one formę czarnych, kulistych tworów o średnicy kilku do kilkunastu milimetrów.

Podczas zbiorów sklerocja mogą dostać się wraz z nasionami do zbiornika, a ze względu na ich kształt trudno je rozdzielić w procesie czyszczenia. Pozostawiona porażona na polu słoma może z kolei stanowić poważne źródło infekcji dla przyszłych plantacji rzepaku.

Duży udział chorych roślin widoczny jest przede wszystkim w łanach niechronionych opryskiem na tzw. płatek. Objawy są widoczne także tam, gdzie zbyt wcześnie lub zbyt późno zaaplikowano stosowny fungicyd.

Straty plonu nasion, wywołane porażeniem plantacji rzepaku przez S. sclerotiorum, mogą sięgać nawet 60 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • tomek 2017-06-19 23:42:40
  u mnie po 3 zabiegu amistarem xttra nie widze problemu ze zgnilizna ale pryszczarka jest zatrzesienie… no ale co by nie mowic to rzepak i tak szykuje sie nie tak zle
 • wład 2017-06-19 07:12:43
  ząbkowiczaninie, to nie są analitycy, a raczej koledzy handlowców i przetwórców, choć żyją
  z pisania o sprawach rolniczych.
 • Ja 2017-06-16 13:39:28
  Grunt, że jest o czym pisać!
 • młody 2017-06-14 17:09:30
  plony rzepaku będą moim zdaniem poniżej oczekiwań.Choroby atakują mocno,pryszczarek również wyjątkowo mocno no i przymrozki też zostawiły znaki w postaci niezawiązanych łuszczyn w środkach pędów.
 • rolnik mazowieckie 2017-06-14 13:15:33
  Plony to dopiero będą jak znajdą się w magazynach.
 • ząbkowiczanin 2017-06-14 09:32:21
  Prawda na dolnym śląsku plantacje chronione nawet dwa razy są mocno atakowane te na których wykonano trzeci zabieg na koniec kwitnienia jeszcze jakoś się trzymają do tego pryszczarek też robi swoje. A analitycy już mówili o wielkich plonach
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!