- Lustracja pól i omawianie bieżących problemów związanych z wegetacją roślin nie jest niczym nowym. Dla wielu rolników uczestniczących w tych spotkaniach to możliwość porównania kondycji roślin, zapoznania się z nowymi trendami w nawożeniu i ochronie roślin oraz obserwacja odmian w różnych warunkach siedliskowych – zauważa Artur Kozera z Rapool Polska.

Podkreśla, że zgromadzone informacje pozwalają w późniejszym czasie na właściwy dobór odmiany zbóż czy rzepaku oraz technologii prowadzenia łanu.

Ta właśnie idea przyświecała organizatorom Dni Pola w Krzeszkowicach koło Szamotuł. Ale aby uatrakcyjnić zwiedzanie pól, a jednocześnie zadbać o zdrowie, postanowiono zaprosić plantatorów o wzięcie ze sobą rowerów, na których będą przemieszczać się po polach. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Organizatorzy planują już kolejne edycje tego typu.

Inicjatorem spotkania były firmy Saaten-Union, Rapool oraz Agrochest, gospodarzem Jan Dziamski z Krzeszkowic, w którego gospodarstwie przygotowane zostały kolekcje odmian zbóż oraz rzepaku ozimego.

Rowerowy rajd przez pola rozpoczął się od lustracji pola lnu uprawianego na cele nasienne. Kolejnym etapem były odmian zbóż firmy Saaten-Union, pszenic ozimych: Patras, Mulan, Tobak, Artist, Lavantus, Ohio, Hylux F1, jęczmienia ozimego: Titus, SU Vireni, Chalup, jęczmienia jarego: Shanon, Soldo, pszenżyta: Tulus.

- Następnie peleton, czyli ok 50 „kolarzy” przejechał na kolekcję odmian rzepaku ozimego firmy Rapool: Shrek F1, Popular F1, Mercedes F1 oraz Marathon F1. Zwrócono także uwagę na odmiany tolerancyjne na okresowe suszę występujące w Wielkopolsce – Oriolus i Sherpa – mówił Kozera.

Cała trasa rowerowego rajdu przez pola podzielona została na etapy. W trakcie przejazdu był czas na krótką przerwę na posiłek. Zaproszeni goście przebyli 15 km.

Podobał się artykuł? Podziel się!